Zdroj: Logan Architecture

Americká armáda si v Texasu tiskne kasárna

Americké ministerstvo obrany vyrábí údajně největší tištěné domy na západní polokouli. Pomocí 3D tisku do deseti měsíců vzniknou tři nová výcviková kasárna.

Americká armáda znovu navázala spolupráci s texaskou konstrukční společností ICON. Pomocí pokročilé technologie 3D tisku tentokrát vyrobí tři armádní budovy ve Fort Bliss v Texasu. Každá z nich nabídne užitnou plochu 530 metrů čtverečních a zázemí pro až 72 vojáků.

Stavba budov metodou 3D tisku se americké armádě osvědčila už v loňském roce při výstavbě kasáren v texaském Bastropu. Znovu tedy vsadili na rychlost, efektivitu a také „pohodlnost“ takové výstavby: nová kasárna a další potřebné zázemí je možné postavit rychleji, levněji a bezpečněji než u tradičních staveb.

„Stavba pomocí této nejmodernější technologie šetří peníze, zkracuje dobu plánování a zvyšuje rychlost dokončení budoucích zařízení. Zkoumáme také způsoby, jak využít tuto inovativní metodu rychlé výstavby a jiné typy budov než jen kasárna,“ prohlásil generálporučík Douglas M. Gabram, velitel United States Army Installation Management Command, tedy armádní složky, která má na starosti správu veškerých vojenských zařízení.

ICON při stavbě používá vlastní materiál Lavacrete, což je typ vysoce pevného betonu, který dokáže odolat extrémnímu počasí a výrazně snižuje dopad přírodních katastrof. Podle ICON vydrží déle než tradiční stavební materiály a metody.

Česká firma tiskne betonové zábrany pro Ukrajinu

Spojení 3D tisku s armádou má i českou stopu. Jak informoval server TN.cz, firma ICE Industrial Services ze Žďáru nad Sázavou nabízí Ukrajině pro jejich boj s ruskými agresory tisk betonových bunkrů a bariér.

Jeden zátaras, který váží necelé dvě tuny, dokáže vyrobit 3D tiskárna za pouhých dvacet minut. Dutá místa se vyplní pískem, jehož úkolem je zastavit střely, které projdou betonem.  Ochranu zvyšuje i tvar bariér do písmene U.

Zdroj: U.S. Department of Defense (defense.gov), ICON Technology, TN.cz