čip v jehle
Chen Shi/Columbia Engineering

Američtí vědci vynalezli lékařský bezdrátový čip, který bude možné jehlou vpravit do těla

Inženýři z Kolumbijské univerzity v USA vyvinuli údajně nejmenší lékařský čip, který je viditelný pouze pod mikroskopem a otevírá cestu k vývoji lékařských zařízení, které se dají injekcí vpravit do těla.

Lepší monitoring pacientů

Vědci se už delší dobu zajímají o miniaturní, bezdrátové lékařské přístroje, které by byly schopné monitorovat tělesné funkce. Používaly by se zejména k zaznamenávání teploty, krevního tlaku, glukózy a dýchání pacientů pro diagnostické a terapeutické účely. Dosavadní vynálezy však byly příliš objemné a vyžadovaly větší množství čipů, obalů, drátů, externích měničů nebo baterií. Vědci se tedy snažili o větší integraci elektronických součástek a přesouvání funkcí na jediný integrovaný obvod.

To se podařilo inženýrům z Kolumbijské univerzity. „Jedná se o čip, který je sám o sobě kompletně fungujícím elektronickým systémem. To je revoluční pro vývoj bezdrátových, miniaturizovaných, implantovatelných lékařských přístrojů, které dokážou vnímat různé věci, být použité pro klinické aplikace, a nakonec mohou být schváleny pro používání u lidí,“ říká vedoucí studie Ken Shepard, profesor elektrotechniky a biomedicínského inženýrství na Columbia Engineering.

Okem neviditelný čip

Lékařský čip, jehož návrh vytvořil doktorand Chen Shi, je údajně nejmenším jednočipovým systémem na světě. Jeho celkový objem je méně než 0,1 mm3, velikostí připomíná roztoče a je viditelný pouze pod mikroskopem. Inženýři pro napájení a komunikaci s čipem používají ultrazvuk, který se v souvislosti s klinickými nástroji používá stále častěji.

Cílem týmu bylo vyvinout zařízení, které je možné do těla vstříknout injekční jehlou, následně s ním zvenčí komunikovat za pomocí ultrazvuku a získat informace o parametrech, které lokálně měří. Současná zařízení jsou schopná měřit pouze teplotu, ale tým pracuje na dalších možnostech využití. Čipy jsou aktuálně pouze testované v laboratořích.