Keňský startup vyrábí dlažbu z recyklovaného plastu, která je odolnější než beton

Keňský startup Gjenge Makers přišel s unikátním řešením, který umožňuje přetvářet plastový odpad na ultrapevné dlažební kostky. „Ty svojí pevností a odolností překonají i beton,“ říká Nzambi Matee, 29letá zakladatelka společnosti. Její továrna vytvoří za jeden den zhruba 1500 plastových kvádrů, které jsou oceňovány nejenom za svojí kvalitu, ale především cenovou dostupnost.

Fotografie v článku použity s laskavým svolením Gjenge Makers.

„Nápad na výrobu plastových kostek vznikl ruku v ruce s myšlenkou, že je zcela absurdní, abychom měli v 21. století problém zabezpečit základní lidskou potřebu – bydlení. Plast je materiál, který je v současnosti spíše zatracován, ale jeho potenciál je pro výsledné využití nevídaně obrovský.“

Nzambi Matee, zakladatelka startupu Gjenge Makers.

Nzambi Matee se k aktuálnímu projektu dostala díky své dřívější práci v ropném inženýrství a specializaci ve výrobě nových materiálů. Vývoj cihel i zařízení na jejich výrobu probíhá od roku 2018, kdy vznikly smícháním plastové drtě a písku první prototypy. Díky míšení různých materiálů pochopila, které z nich se k sobě nejlépe hodí, z hlavy mladé podnikatelky pochází i konstrukce mašin, které zajišťují hromadnou výrobu určenou nejenom pro domácí trh.

Vstupní surovinu získáváme zdarma z okolních továren i nákupem z recyklačních center – díky tomu dokážeme držet výslednou cenu na velmi nízké úrovni,“ říká Matee. „Celý koncept jsme založili na tom, že budovat lze nejenom úsporně, ale díky alternativním materiálům i velmi udržitelně.“

Keňský startup na principu cirkulární ekonomiky názorně ukazuje, že odpad z průmyslové výroby nemusí nutně končit na skládkách nebo ve spalovnách, ale posloužit může k novým, neotřelým řešením. Společnost doposud zrecyklovala více než 20 tun plastu, který nyní slouží v podobě dlažebních kostek. Své využití by mohl materiál v budoucnu nalézt i při stavbě budov, a to ve formě levných a odolných cihel. Ty lze navíc díky přizpůsobivosti materiálu vyrábět v několika barevných provedeních.

Aktuálně nabízíme tři druhy produktů, které se liší svojí tloušťkou i výslednou odolností. Ten nejtenčí o tloušťce 3 centimetrů je dvakrát odolnější než beton a je určený pro využití v domácnostech a jako materiál pro stavbu chodníků. Nejsilnější kvádr je silný 6 centimetrů a je určený pro stavbu silnic a parkovacích ploch,“ říká podnikatelka, která zásobuje domácí trh nejenom levným stavebním materiálem, ale i novými pracovními příležitostmi. Kromě desetičlenného týmu společnost zaměstnává i více než stovku sběračů, kteří čistí veřejná prostranství od plastového odpadu.

Zaměřujeme se na takové inovace, díky kterým vznikají atraktivní a udržitelné stavební materiály nejenom pro Keňu, ale celý africký kontinent. Podporujeme nejenom recyklaci a kulturu s ní spojenou, ale i vytváření nových pracovních příležitostí. Ty jsou určené primárně pro mládež a ženy, které mají problém s nalezením vhodných pracovních pozic,“ uzavírá Matee.