pivo Carlsberg
Zdroj: Carlsberg

Carlsberg začal testovat lahve na pivo z dřevěných vláken a bioplastu

Dánský pivovar Carlsberg spustil pilotní testování speciálních rozložitelných lahví. Skládají se z dřevěných vláken a výstelky z PEF polymeru.

Carlsberg postoupil do další fáze vývoje nových lahví a vyzkouší vzorek 8 tisíc kusů v Dánsku, Švédsku, Norsku, Finsku, Polsku, Německu, Francii a ve Velké Británii. Světle béžové lahve s typickou zelenou etiketou se zákazníkům dostanou do rukou na vybraných tamních festivalech a dalších událostech.

Lahve vyrobené z dřevěných vláken a bioplastu od značky Carlsberg.
Lahve vyrobené z dřevěných vláken a bioplastu. Zdroj: Carlsberg

Lahev je vybavená vnitřní výstelkou z bioplastu PEF (polyetylenfuranátu), který je 100% rostlinného původu, je recyklovatelný a v přírodě rozložitelný. Pro pivovar ji vyvinula společnost Avantium, která se specializuje na chemii z obnovitelných zdrojů.

Výstelka slouží jako spolehlivá izolace mezi pivem a vnější vrstvou vyrobenou z dřevěných vláken. Podle výrobce také umí lépe zachovat chuť a perlivost piva než konvenční PET plast na bázi fosilních paliv. Údajně také udrží pivo déle vychlazené ve srovnání s plechovkami nebo skleněnými lahvemi.

Jediná součást nové lahve, která aktuálně není vyrobená na biologické bázi, je uzávěr. I ten se ale dá recyklovat. Do budoucna chce Carlsberg změnit i tuto součást a používat uzávěry rovněž vyrobené z dřevěných vláken.

Lahvemi ale snahy pivovaru o udržitelnost nekončí. Pro výrobu piva také nedávno začal využívat ječmen vypěstovaný v rámci takzvaného regenerativního zemědělství. To je metoda obhospodařování půdy, která spočívá v co možná největším napodobování přírody a jejích ekologických a biologických procesů a v co nejmenších zásazích člověka. Díky tomu se zlepšuje biologická rozmanitost a zdraví půdy.

Zdroj: Carlsberg