uvodni-foto-caterpillar
Zdroj: Caterpillar

Caterpillar představil elektrický důlní nákladní automobil

Společnost Caterpillar (CAT) úspěšné otestovala svůj první bateriový elektrický důlní vůz 793. Firma tak pokračuje v plánech na podporu udržitelné těžby.

Největší výrobce důlní techniky firma CAT oznámila „významnou investici“ do přestavby svého zkušebního těžebního areálu v arizonském Tuscanu na udržitelné testovací a předváděcí místo pro budoucí elektrické produkty. V rámci toho uspořádala ukázku schopností svého masivního elektrického důlního vozu 793.

Během předváděcí akce projel velký elektrický důlní vůz trasu dlouhou 7 km. Plně naložen dosáhl elektromobil maximální rychlosti 60 km/h, a zároveň zvládl jízdu do 10% kopce rychlostí 7,5 km/h. Vozidlo navíc absolvovalo sjezd o délce 1 km z 10% svahu. A co je možná nejdůležitější, podle výrobců e-miningový vůz dokázal zachytit energii, která se normálně ztrácí teplem, a přesměrovat ji zpět do baterie.

Vzhledem k tomu, že CAT zavádí do svých zařízení plně bateriovou elektrickou technologii, bude podle svých slov využívat čisté zdroje energie, jako je solární, větrná a vodíková energie, které budou schopny dodávat elektřinu jejím zařízením a výrobkům.

Elektromobily už nějakou dobu nejsou pouze výsadou individuální dopravy. Brněnská městská firma SAKO například nedávno představila elektrický popelářský vůz.

Zdroj: Tisková zpráva CAT