Pocket Virtuality
Zdroj: Pocket Virtuality

Český startup Pocket Virtuality posouvá hranice vzdálené komunikace

Řešení Fata Morgana českého startupu Pocket Virtuality umožňuje virtuální teleportaci. Co si pod tím představit? To se dozvíte v našem rozhovoru s Janem Hovorou, CEO a spoluzakladatelem projektu.

Společnost Pocket Virtuality vytvořila revoluční softwarové řešení, které využívá virtuální a rozšířenou realitu (VR a AR) a umožňuje pokročilou vzdálenou spolupráci. Jan Hovora nám nastínil, jak jejich systém funguje a pro co všechno se dá v praxi využít.

Pocket Virtuality
Zdroj: Pocket Virtuality

Čím přesně se Pocket Virtuality zabývá?

Vyvíjíme systém pro takzvanou virtuální teleportaci, který využívá rozšířenou a virtuální realitu pro zjednodušení technické práce v industriálním prostředí. Naše platforma umožňuje například vzdálenou inspekci strojů prostřednictvím vzájemné spolupráce a interakce na dálku. Dále náš systém umožňuje vzdálenou údržbu, montáž a trénink v rozšířené a virtuální realitě, a to vše integrovaně v jedné platformě.

Co si pod pojmem virtuální teleportace můžeme představit konkrétněji?

Je to technika, která umožňuje sdílet prostor mezi vzdálenými uživateli nebo uživateli a drony, případně roboty. Zjednodušeně řečeno, lidé nebo stroje na fyzickém místě pomocí senzorů, které mají integrované v brýlích, vytváří kopii prostředí v reálném čase, do které se pomocí virtuální reality ostatní pracovníci mohou také přesunout. Protože se vzájemně nevyměňuje jen kopie prostředí, ale i všechny akce jednotlivých účastníků a jejich poloha v tomto virtuálním prostředí, mohou spolupracovat a interagovat, jako by byli všichni společně na fyzickém místě – jednoduše sdílí toto prostředí.

S jakým hardwarem Fata Morgana pracuje?

Náš systém je postavený na využití brýlí pro rozšířenou realitu Microsoft Hololens, ke kterým přidáváme i další kamery. Jde tedy spíše o softwarové řešení než o speciální zařízení.

Zdroj: Pocket Virtuality

Jak se liší od jiných řešení založených na rozšířené realitě?

Konkurenční řešení umožňují vesměs pouze video komunikaci, případně do ní v AR umí umístit nějaký 3D model. Naše řešení kromě tohoto dovede právě 3D model prostředí či daného zařízení vytvořit, a to živě, v reálném čase.

To má několik zásadních předností. Systém nevyžaduje, aby všichni účastníci byli stále online, což se hodí jak pro práci v místech se špatnou konektivitou, tak v různých časových pásmech. 3D model prostředí umožňuje situaci lépe porozumět, zorientovat se, měřit v tomto prostředí nebo také spolupracovat zpětně v čase. Dále řeší problém se stabilizací obrazu nebo zjištěním, které části stroje nebo prostředí byly zkontrolovány. Zákazníci si také velmi cení možnosti ochrany duševního vlastnictví pomocí filtru, který v prostoru rozmazává pozadí, aby třeba neunikly snímky jiných důležitých zařízení.

V jakých oborech se dá Fata Morgana využít?

To spektrum je velmi rozsáhlé. Dá se využít ve strojírenství, v energetice, military, aerospace, automotive, záchranných složkách, ale i pro vzdělávaní v těchto oborech. Obecně všude, kde je třeba expert a časový prostoj je nesmírně drahý. V situacích, kdy expert musí cestovat na místo, není jich dost a podobně.

Vaše firma se orientuje spíš na B2B segment. Může si vaše řešení koupit i jednotlivec?

Může a myslíme si, že ve střednědobém výhledu bude takový systém zajímavý i pro malé firmy nebo jednotlivce, kteří nabízejí nějaké expertní služby. Nicméně, zatím je ten systém poměrně drahý, řekneme v ceně běžného osobního auta. Pro individuální účely zatím nemá takové využití.

Tým startupu Pocket Virtuality. Zdroj: Pocket Virtuality

Proslýchá se, že o vaše zařízení má zájem i NASA. K čemu by ho využívala? A v jaké fázi je vaše spolupráce?

Využívala by ho právě pro nečekané servisní operace na Mezinárodní vesmírné stanici, budoucí stanici Gateway, stavbě zařízení na Zemi a podobně. Zatím nemáme v plánu nic konkrétního. NASA pravidelně vyhledává různé zajímavé technologie a jako státní organizace není úplně pružná. Je to ale brána k jejich komerčním subdodavatelům.

Jaké budou vaše další kroky?

Náš produkt bude k dispozici jako podnikové řešení na míru pro široké nasazení u velkých korporátních zákazníků a také jako cloudové řešení. Věříme, že na trhu brzy budou i jiné AR brýle plnící požadavky industriálního prostředí, takže chceme být otevření i jinému hardwaru a operačním systémům.

Naši platformu stavíme jako komunikační nástroj mezi člověkem a strojem. I v nejmodernější, plně automatizované továrně budete potřebovat stroje monitorovat, opravovat, nastavovat. Augmentovaná a virtuální realita v tomto poskytuje mnohem intuitivnější a pohodlnější rozhraní, a my chceme, aby Fata Morgana vedla tuto digitální revoluci pro těžký průmysl.