Vyplavená stará rybářská síť
Zdroj: Joshua J. Cotten, Unsplash

Čeští tvůrci vytvořili aplikaci pro čistší oceány

Německá pobočka WWF (Světový fond na ochranu přírody) spustila aplikaci GhostDiver, která usnadňuje odstraňování starých a ztracených rybářských sítí. Stojí za ní čeští vývojáři.

Aplikace jménem WWF GhostDiver pomáhá s nahlašováním a výlovem ztraceného či zapomenutého rybářského náčiní, kterému se někdy říká ghost nets. Z celkových více než 12 milionů tun odpadu, jenž každoročně skončí v oceánech, tvoří zhruba třetinu. Odpad po rybářích je navíc tichým zabijákem podmořského života. Ve starých sítích se chytají mořští živočichové, kteří se z nich nezvládnou uvolnit a nakonec zahynou.

WWF GhostDiver pomůže při odstraňování starého rybářského načiní
WWF GhostDiver pomůže při odstraňování starého rybářského načiní, které představuje asi třetinu odpadu v oceánech. Zdroj: Naja Bertolt Jensen, Unsplash

WWF GhostDiver sbírá sonarová data a podezřelé lokality. Ochránci přírody, potápěči nebo rybáři a další obyvatelé tak mohou nahlásit či ověřit místo, kde se ztracené náčiní nachází. Navíc můžou připojit hlášení, fotografie nebo video. Sesbíraná data následně prochází tým WWF, který zajištuje bezpečné vytažení odpadu. Díky těmto funkcím se aplikace stává součástí cesty k bezpečnějším a čistším oceánům. Přestože vznikla primárně pro německou WWF, přístup k datům mají ochránci přírody z celého světa.

Za aplikací stojí tým vývojářů z české firmy Ackee. „Jsme rádi, že jsme díky dlouhodobé spolupráci s WWF mohli přispět k ochraně přírody už druhou aplikací. Cílem je vytvořit mezinárodní databázi, která pomůže ghost nets globálně zmapovat a eliminovat,“ dodává spoluzakladatel Ackee Dominik Veselý. 

Z první spolupráce s WWF vznikla interaktivní mapa Greifswaldského zálivu na německém ostrově Rujána, kde najdete kompletní přehled o aktuálním výskytu ohrožených živočichů. Díky jednoduché navigaci si při pohybu ve vodě můžete zkontrolovat, zda nejste v chráněné oblasti a neporušujete některá omezení. Navíc v ní najdete i užitečné informace o rybách a ptácích.

Aplikaci WWF GhostDiver můžete nainstalovat na zařízení s operačním systémem Android nebo iOS.

Zdroj: Ackee, TZ