cryptokitties nfts
CryptoKitties

Co jsou NFTs a proč mají některé cenu milionů?

NFTs neboli non-fungible tokens se v poslední době stávají trendem digitálního světa a prodávají se za obrovské částky. V tomto článku vám nabídneme odpovědi na základní otázky, které se k NFTs vážou.

Avatary CryptoPunks, které se prodávají za miliony. Zdroj: CryptoPunks

V článku se dozvíte:

    Co znamená zkratka NFT?

    NFTs (nebo také „nifties“) jsou zkratkou pro non-fungible tokens, což lze přeložit do češtiny jako nezastupitelný, nenahraditelný či unikátní token. A co to znamená?

    Zjednodušeně řečeno, NFT umožňuje vlastnictví věcí, které existují pouze v digitálním světě. Je to „certifikát“, který obsahuje informace o jedinečném digitálním díle, včetně aktuálního majitele, historie vlastnictví a základních vlastností díla, které nelze smazat nebo přepsat.

    Tato jedinečnost a neměnitelnost je v prostředí internetu revoluční. Jestliže někomu pošlete obyčejný obrázek, příjemce si ho může přivlastnit, jakkoliv upravit, nakopírovat a rozeslat dál. Tomu NFTs zatínají tipec.

    Co vše může být NFT?

    NFTs mají různou podobu. Tokeny se mohou vybavit umělecká díla jako jsou obrazy, fotografie, písně nebo texty. Dále to mohou být herní předměty, sběratelské virtuální kartičky, digitální oblečení nebo dokonce i tweety. Téměř vše, co je na internetu, se dá „tokenizovat“.

    Proč jsou zajímavé?

    S NFTs se obchoduje. Hodnota trhu se pohybuje v řádech stovek milionů dolarů. Přestože aktuálně zažívá boom, trh je velmi mladý a jeho budoucnost je nejistá. Někteří nadšenci tvrdí, že nezaměnitelné tokeny představují revoluci, která má obrovský potenciál a slibnou budoucnost. Najde se ale i řada odpůrců, podle kterých NFTs do pár let ztratí veškerou hodnotu.

    Jak fungují?

    NFTs jsou položky zapsané v takzvaném blockchainu, podobně jako například bitcoin. Tato technologie je – zjednodušeně řečeno – nekonečná, decentralizovaná databáze, která závisí na síti uživatelů a je velmi dobře chráněná. Uložené informace je téměř nemožné neoprávněně přepsat.

    S nifties se obchoduje na specializovaných webech, takzvaných NFT tržištích. Prodávají se za vypsanou cenu, nebo prostřednictvím aukce. Platí se za ně kryptoměnami, přičemž většina děl se prodává za ethereum (ETH). Ukládají se na softwarových nebo hardwarových peněženkách.

    Jaký je původ tohoto trendu?

    Digitální aktiva existují už delší dobu. Původ NFTs můžeme hledat u her a předmětů, které se v nich prodávají za staré dobré „offline“ peníze. Ve hrách jako je World of Warcraft nebo Fortnite si můžou hráči kupovat všelijaké vybavení, zbraně, oděvy, dopravní prostředky, jejich různé vzhledy (tzv. skiny) a tak dále. Postupně se tento fenomén rozšířil i mimo okruh zapálených hráčů a usídlil se i v jednodušších hrách oblíbených mezi širokou veřejností, které se hrají mimo jiné na sociálních sítích.

    V roce 2017 přišla revoluce v NFT v podobně projektu CryptoKitties. Jedná se o blockchainovou hru, ve které si hráči mohou kupovat, upravovat a dále prodávat virtuální kočky. Původně se některé krypto kočky rozdávaly zdarma, dnes se běžně prodávají za cenu v řádu stovek až tisíců dolarů. Kočka jménem Dragon se prodala dokonce za 170 tisíc dolarů.

    Cryptokitties NFTs
    Výběr krypto koček. Zdroj: CryptoKitties

    Nejdražší NFTs

    Dalšími známými NFTs, které se prodávají za enormně vysoké ceny, jsou o pár měsíců mladší CryptoPunks. Jedná se o kolekci 10 tisíc avatarů s poměrně jednoduše vypadající grafikou o rozměru 24×24 pixelů. Cryptopunks, které jsou inspirované londýnskou punkovou scénou, jsou v současnosti jednou z nejdražších uměleckých digitálních sbírek.

    Rekordmanem v oblasti NFTs je umělec Mike Winkelmann vystupující pod pseudonymem Beeple. Jeho digitální koláž složená z pěti tisíc fotek se letos v březnu vydražila v aukční síni Christie’s za 69 milionů dolarů, tedy přibližně 1,5 miliardy korun.

    Dále si pravděpodobně vybavíte Nyan Cat, populární kreslenou kočku, která za zvuků japonské písničky létá vesmírem. Tento virální gif, vytvořený v roce 2011, se letos prodal za neuvěřitelných 590 tisíc dolarů.

    Výhody a nevýhody NFTs

    Mezi jednoznačné výhody NFTs se řadí jedinečnost, jednoznačné vlastnictví a jednoduchá přenositelnost. Nevýhodou je nejasná budoucnost trhu – veřejnost může o nifties velmi rychle ztratit zájem.

    V nezastupitelných tokenech vidí velkou příležitost především nejrůznější kreativci, umělci, hudebníci a tvůrci her, kteří jimi mohou vybavit svá díla. Je otázkou, jak moc se NFTs nakonec rozšíří. Už nyní se například začíná prodávat oblečení, které si vlastník může obléct pouze ve virtuální realitě nebo třeba nábytek, který si umístí do digitálního domu.

    Kalhoty, které se dají nosit pouze ve virtuální realitě. Zdroj: Thedematerialised.com