Rover Curiosity na povrchu Marsu
Zdroj: NASA

Curiosity už deset let pátrá po životě na Marsu

Rover Curiosity už strávil na Marsu dekádu. Stihl objevit místo, kudy v minulosti nejspíše tekla voda a zjistil, že na planetě mohl být i život.

Uběhlo deset let od doby, kdy 6. srpna 2012 přicestoval na povrch Marsu rover Curiosity, který tam vyslala americká NASA. Od té doby na planetě najezdil 29 kilometrů a sesbíral 41 vzorků. Daleko významnější než ujeté kilometry jsou ale jeho objevy.

Panoramatická fotografie Marsu, kterou pořídilo vozítko Curiosity v roce 2016
Panoramatická fotografie Marsu pořízená vozítkem Curiosity v roce 2016. Zdroj: NASA

Mezi největší milníky, které jsou klíčové i pro budoucí kolonizaci planety, jednoznačně patří výzkum předchozích a současných podmínek na planetě. Právě Curiosity odhalil, že na Marsu v minulosti tekla voda, která nejspíše měla příznivé složení i pro konzumaci. Kromě toho se v oblasti Galeova kráteru nacházelo několik řek a jezer. Přestože vozítko na planetě nic živého nepotkalo, podle vědců mohl před mnoha lety na planetě existovat mikrobiální život. Povrch a podmínky byly také daleko podobnější tomu, co známe ze Země. „Vidíme důkazy o dramatických změnách v dávném marťanském klimatu,“ řekl Ashwin Vasavada vědecký pracovník projektu Curiosity.

Na úspěchu vozítka mají velký podíl i konstruktéři a vědci, kteří ho udrželi celou dobu v provozu. Všechno navíc museli zvládnout na dálku. Věk se na roveru, který je velký asi jako osobní automobil, přece jenom podepsal. Například už nezvládne udělat tolik práce jako v prvních letech, protože mu klesá výkon. Hlavní zdroj energie představují baterie s plutoniem, které se postupně rozpadá, čímž vzniká teplo a z něj následně energie. S sebou si kromě robotického ramene veze i deset výzkumných přístrojů a skoro 20 kamer.

Curiosity není jediný stroj, který zrovna zkoumá povrch Marsu. Od roku 2018 na něm najdete ještě sondu InSight a v roce 2021 se připojilo ještě robotické vozítko Perseverance a vrtulník Ingenuity.

Zdroj: NASA