Zdroj: Roman Kraft, Unsplash

Díky herbáři Člověka v tísni se neztratíte v mediální džungli

Organizace Člověk v tísni zahájila Týdny mediálního vzdělávání, jejichž cílem je rozvíjet mediální gramotnost mladých lidí. Událost provází zajímavá kampaň, která vážné téma prezentuje s nadsázkou.

Člověk v tísni vzal letos pěstování mediální gramotnosti doslova a spustil hravou komunikační kampaň, která využívá paralely z rostlinné říše. Návštěvníci webu pestujememedialnigramotnost.cz se při listování mediálním herbářem například dozvědí, jak rozpoznat napalmu reklamní, internetovou monsteru, dezinformační bolševník nebo jak se nepřilepit na mucholapku chytlavého titulku.

Zdroj: Člověk v tísni

Jinými slovy kampaň vybízí veřejnost, především žáky a studenty, k ověřování informací z více zdrojů, podpoře kvalitních a nezávislých médií, obezřetnosti při výběru důvěryhodných zdrojů informací a poukazuje na negativní vliv dezinformací na veřejné mínění a mezilidské vztahy.

Kampaň se během května a června objeví na outdoorových nosičích v Praze, Brně, Olomouci, Ostravě a Plzni. Zároveň ji pořadatelé podpoří online bannery, videoreklamou, inzercí v tištěných médiích a na sociálních sítích. Komunikaci doplní i třicetisekundový rozhlasový spot.

Aktivity pro žáky a studenty

Týdny mediálního vzdělávání, které Člověk v tísni pořádá už po šesté, doprovází hned několik aktivit. Součástí je mimo jiné zveřejnění interaktivních online kurzů s YouTuberem Jankem Rubešem, které mají studenty ve věku 13 až 17 let seznamovat s pěti tématy z oblasti mediální gramotnosti. Kurzy doplňuje krátká bonusová hra o dezinformacích.

Na portálu JSNS.cz přibyly také vzdělávací lekce série O médiích nebo balíček s výukovými materiály pro učitele. Vzhledem k probíhající válce na Ukrajině připravili pořadatelé také debatu s novináři s názvem Práce válečného zpravodaje. Ta se odehraje 20. května na základní škole v Kunraticích.

Do Týdnů mediálního vzdělávání se může zapojit kterákoliv základní a střední škola v České republice, a to až do 17. června.

Zdroj: Člověk v tísni