Hrad Disney
Zdroj: Bastien Nvs, Unsplash

Disney vyvinul omlazující umělou inteligenci FRAN

Disney přišel s nástrojem FRAN, který značně usnadní změnu věku u protagonistů ve filmech či seriálech. Pracuje automaticky a téměř okamžitě. Což je velká výhoda proti dnes používaným metodám.

Omlazení herců či hereček v zábavním průmyslu s pomocí vizuálních efektů už dnes není až tak neobvyklé, ale stále jde o složitý proces. Firma Disney ve výzkumném oddělení vytvořila umělou inteligenci, která umí změnit věk člověka ve video záznamu během pěti sekund. Nástroj s názvem face re-aging network, zkráceně označený FRAN, může filmařům značně ušetřit čas a finance. Překážkou pro něj nejsou ani změny uhlů pohledu, různé výrazy tváře nebo měnící se světlo a stíny.

Pomocí digitálních efektů omládl i Al Pacino a Rober De Niro ve snímku The Irishman
Pomocí vizuálních efektů omládl i Al Pacino a Rober De Niro ve snímku The Irishman. Zdroj: Netflix

Omlazování herců a hereček není žádná novinka

Metody, které v současnosti filmaři využívají, jsou poměrně drahé a náročné. Často je totiž nutné upravit každý snímek videa zvlášť, takže i schopný výtvarník potřebuje spoustu času. Pro vizuální efekty se používá také 3D grafika a animace. Jako dobrý příklad poslouží například film The Irishman od Martina Scorseseho, kde s pomocí moderních technologií omládl Robert De Niro, Al Pacino a Joe Pesci. Nicméně i Disney omladil třeba Marka Hamilla ve Star Wars či Harrisona Forda pro chystaného pátého Indiana Jonese. Stejně tak možná znáte mobilní aplikace, které podle vašich věkových preferencí upraví fotografii. Jenže ty v tomto případě nejsou ideální kvůli měnícímu se světlu či výrazům obličeje. Výsledný obraz pak často trpí vadami, má špatné rozlišení a nepůsobí reálně.

Tvůrci FRAN vytrénovali pomocí obličejů, ale místo aby využili skutečné lidi, nejdříve vytvořili databázi zahrnující několik tisíc náhodně vygenerovaných tváří, které následně prošly změnou věku. K tomuto kroku přistoupili i kvůli tomu, že získat použitelné fotografie skutečných osob by bylo náročné. Kvůli co nejlepším výsledkům totiž musí dvojce snímků z různých období vzniknout za stejných podmínek a se stejným výrazem.

Umělá inteligence na základě shromážděných dat dokáže předpovědět, která místa na tváři se změní společně s věkem. Díky tomu například ví, kde přidat či ubrat vrásky. Vygenerovaný obraz následně překryje původní obličej ve videu. Což podle tvůrců zachová přirozenější vzhled. Nicméně nástroj nabízí uživatelům i změny a úpravy pouze konkrétních oblastí, takže výtvarník má stále kontrolu nad celým procesem.

FRAN se má ještě co učit

Ovšem FRAN má v současnosti ještě řadu nedostatků, protože sice mění vzhled tváře, ale neumí upravit i vlasy. Zároveň neumí do výsledných rysů obličeje promítnout případnou změnu v hmotnosti člověka. Navíc se podle Disney hodí hlavně pro dospělé. Takže umělá inteligence sice neudělá za výtvarníky všechnu práci, ale činnost značně ulehčí a zrychlí. Jak jsou výsledky přesvědčivé, můžete posoudit sami.

Zdroj: Disney Research