tankování vozu Nexo
Zdroj: Hyundai

Hyundai v Česku nově nabízí vůz Nexo, který údajně čistí vzduch

Hyundai spustil pro zájemce z České republiky prodej elektromobilu Nexo, který využívá energii z vodíkových palivových článků. Tvrdí, že vůz v místech, kde projede, čistí vzduch.

Automobilka Hyundai začala v České republice nabízet model Nexo, který je poháněný vodíkovým palivovým článkem. Jde o druhou generaci vodíkem poháněného vozu od této automobilky. Podle značky si zákazníci mohou vybrat ze dvou stupňů výbavy, kdy levnější verze stojí 1 899 990 korun.

Hyundai Nexo
Vůz Nexo využívá vodíkové palivové články. Zdroj: Hyundai

SUV Nexo ujede 666 km na jednu nádrž. Přestože jako palivo slouží vodík, z hlediska pohonu jde o elektromobil, který nabídne výkon 120 kW. Samozřejmou součástí výbavy jsou asistenční systémy a parkovací asistent.

Podle výrobce vůz neprodukuje žádné emise a dokonce díky filtračnímu systému čistí okolní vzduch. Nicméně toto tvrzení se v minulosti setkalo s kritikou, jelikož i z brzd a pneumatik se uvolňují částice, které přispívají ke znečištění vzduchu. Ve Velké Británii proto loni zakázal regulační úřad pro reklamu (ASA) značce reklamní slogan „Auto tak krásně čisté, že za jízdy čistí vzduch“, je prý zavádějící.

Prodeji vozu jde naproti i spuštění první vodíkové plnící stanice v Česku, která funguje od konce letošního června v OstravěDolní oblasti Vítkovice. Právě nedostatečná infrastruktura pro doplňování vodíku je jednou z největších překážek pro jeho větší rozšíření.

Zdroj: Hyundai, ASA