Zdroj: German Bionic Systems

Inteligentní exoskeleton usnadňuje lidem práci

Německá technologická společnost German Bionic roky investuje do vývoje robotických exoskeletonů. Nejnovější generace Cray X poprvé v historii podporuje dvě oblasti lidského těla současně.

Exoskeletony nebo takzvané power suity si již v továrnách a logistických centrech našly své místo. S jejich pomocí mohou lidé, kteří je nosí, pracovat bez omezení s těžkými předměty. Zejména snadno chodit, otáčet se a provádět všechny potřebné pohyby. Přínos podobných zařízení je takový, že do jejich vývoje investuje stále více technologických společností.

Cray X, pátá generace zařízení od German Bionic, chrání spodní část zad člověka a současně mu aktivně pomáhá při chůzi. Pracovník může díky tomu výrazně snadněji manipulovat s předměty až do hmotnosti 30 kilogramů. Pracovní produktivita takového zaměstnance je pak několikanásobně vyšší než u operátorů bez podobné podpory. Zařízení vyrobené z uhlíkových vláken dostalo vylepšený motor poháněný 40voltovou baterií. To umožňuje delší pracovní dobu zařízení na jedno dobití.

Výrobce také zavedl nový software, který zobrazuje tipy a pokyny na displeji integrovaném s oblekem. Řídící systém exoskeletonu využívá prvky umělé inteligence mimo jiné k tomu, aby uživatele varoval při špatném držení těla. Poprvé v historii je německý exoskelet Bionic voděodolný (IP54), což umožňuje práci venku i za nepříznivých povětrnostních podmínek.

Exoskeletony jsou budoucností velkých pracovišť, která svou robotizaci stále oddalují. Podobná řešení již nyní využívají společnosti jako BMW, DPD nebo Ikea. Audi pak pracuje na způsobech, jak odstranit bolesti zad svých zaměstnanců v procesu výroby automobilů.

Zdroj: German Bionic Systems GmbH