Štěpán Hájek
Zdroj: se svolením Š. Hájka

Investiční gramotnost v Česku je na dobré cestě, tvrdí analytik

Investování představuje poměrně složité téma, ale i přesto se jím zabývá stále více lidí. Jedním z odborníků, kteří pracují na popularizaci světa investic, je i analytik Štěpán Hájek. Přečtěte si náš rozhovor.

Štěpán Hájek je analytik finančních trhů u brokerské společnosti XTB. Pro klienty připravuje pravidelné zprávy o dění na finančních trzích a také v mediích a dalších kanálech šíří informace ze světa investování. Zeptali jsme se ho, jak hodnotí investiční gramotnost Čechů a z jakých zdrojů by měli zájemci čerpat, pokud se chtějí s investováním seznámit.

Investování představuje poměrně složité téma, ale i přesto se jím zabývá stále více lidí. Jedním z odborníků, kteří pracují na popularizaci investic, je i analytik Štěpán Hájek.
Štěpán Hájek, analytik XTB. Zdroj: se svolením Š. Hájka

Jak dlouho se věnujete finančním trhům?

Finančním trhům jsem se začal věnovat v roce 2012. Vždy jsem byl trhy fascinován a zajímalo mě, jak fungují a jak se na nich dají vydělat peníze. Představoval jsem si to mnohem jednodušeji a prošel jsem si několika lety bez žádného zisku a odměny za mou práci. Byly momenty, kdy jsem přemýšlel, že s tím skončím, ale bavilo mě to tolik, že jsem se při hledání zaměstnání automaticky díval po takovém, kde bych se mohl trhům věnovat na 100 procent. To se mi nakonec poštěstilo a mohu se v tomto oboru neustále posouvat. 

Zabýváte se mimo jiné i popularizací světa investování. Co vás k tomu vedlo?

Jde spíše o vedlejší produkt mé práce, ale dělá mi radost, když za mnou přijdou lidé, že je moje myšlenky například donutily se nad investováním jinak zamyslet, nebo je posunuly v tomto oboru dále. Snažím se hlavně předávat dále své zkušenosti a vědomosti. Jsem jen kusem skládanky. Investování je celkem osamělá činnost, na jejímž konci je ideálně finanční odměna. Pokud se ale soustředíte jen na to, budete zklamaní. Pokud má činnost i další přesah, kdy někomu pomůžete, získává to trochu jiný rozměr. 

Jaké platformy k popularizaci používáte?

Přímo k investování píšu příspěvky na Twitter a natáčím pravidelná videa na YouTube kanál XTB, kde se věnuji hlavně makro pohledu na trh jako celek. Také pravidelně komentujeme nejdůležitější události pro trhy, jako je zasedání centrálních bank nebo zveřejnění makrodat. Vystupuji v rádiu, televizi a píšu odborné komentáře a články o investování. Také se účastním různých konferencí. Například InvestNight je jedna z nich. Budu zde mluvit o tom, kde hledat investice pro co největší pravděpodobnost výnosu. 

Šířit povědomí o tak složitém tématu není úplně jednoduché. Myslíte si, že se vám to, a třeba i jiným, postupně daří?

Já jsem přesvědčený o tom, že se investování podařilo za poslední dva roky zpopularizovat velmi dobře. Většina lidí nevěděla, že jde do akcií a ETF fondů investovat jednoduše z telefonu a za minimální poplatky. Lidí investuje čím dál tím více a ti co neinvestují, se o to začínají alespoň zajímat nebo mají nějakou obecnou představu.

Jsme na dobré cestě, ale stále teprve na začátku. Mnoho nových investorů si myslí, že zbohatne přes noc a berou na sebe zbytečně velké riziko, což je bez základních znalostí velmi nebezpečné. Stejně tak se řada lidí investováním ani zabývat nechce, protože mu prostě nerozumí, nebo se nijak neposunuli ve své finanční gramotnosti. 

Jak byste obecně zhodnotil investiční gramotnost Čechů?

Obecně jsme na tom stále dost špatně. Především starší lidé nemají kvůli nesčetným skandálům ve finanční instituce příliš velkou důvěru. Věří tedy těm nejkonzervativnějším možnostem investování, přitom pokud máte dostatečně dlouhý investiční horizont, nemá cenu držet peníze na termínovaných vkladech nebo třeba ve zlatě. Na základních ani středních školách se o investování téměř nemluví, což je asi ta největší chyba. Poté je to na rodičích, kteří ale ve většině případů nemají žádnou investiční gramotnost. Nepomáhají ani mainstreamová média, která nejeví o investování příliš velký zájem. Starého psa novým kouskům nenaučíme, ale je potřeba pracovat intenzivněji s mladší generací, u které je větší pravděpodobnost, že se posune dále. 

Kam by měl člověk nejdříve „sáhnout“, pokud by se chtěl se světem investic seznámit úplně poprvé?

Online zdrojů, které se věnují investování, je celá řada. Stačí napsat na Google nebo YouTube „jak začít investovat“ a máte před sebou stovky hodin materiálu. Existují také užitečné knihy, ale není třeba do nich hned na začátku investovat peníze. Investujte spíš svůj čas a čerpejte z volných zdrojů. Až poté zjistíte, co vás přesně zajímá, a můžete se posouvat dále. 

A odkud by měl čerpat už otřelejší malý investor?

Třeba náš YouTube kanál XTB CZ/SK je plný kvalitního materiálu. Skromně si troufám říci, že jde o jeden z nejlepších českých kanálů se zaměřením na investice, ale také aktivní trading. A vše je úplně zdarma. Stejně tak máme spoustu kvalitních článků na našem webu. Já osobně čerpám informace z různých zahraničních zdrojů. Nejlepším zdrojem informací je pro mě sociální síť Twitter, poté například CNBC, ZeroHedge, MarketsWatch, Bloomberg a tak dále.