Space Perspective
Zdroj: Space Perspective

Kabina pro výlety do vesmíru od Space Perspective má finální podobu

Floridská společnost Space Perspective, která plánuje vyvážet turisty na okraj vesmíru, představila finální návrh své kabiny Neptune.

Po tisícovkách virtuálních letových testů, simulací a analýz Space Perspective zdárně dokončil design vesmírné kabiny Neptune a nechává si ho patentovat. Nyní pracuje na výrobě.

Neptune je teplotně regulovaná, přetlaková kabina, kterou na okraj vesmíru (do výšky 30,5 kilometru) vynese patentovaný stratosférický balón prozíravě nazvaný Space Balloon. „Staletí provozu a vývoje balónů a padáků ukazují, že létat s balónem, od startu až po přistání, s tradičními padáky jako záložním systémem, je zdaleka nejjednodušší, nejbezpečnější a nejrobustnější řešení,“ říká Taber MacCallum, zakladatel, co-CEO a CTO Space Perspective. Společnost také tvrdí, že se jedná o jediný uhlíkově neutrální způsob cesty do vesmíru.

Design kabiny Neptune

Kabina má elegantní kulatý exteriér a díky velkým oknům po celém obvodu cestujícím zpřístupní panoramatický pohled na Zemi. Kromě toho budou okna doplněná o 360stupňové kamery a obrazovky, které umožní i přiblížení a oddálení výhledu.

Součástí luxusního interiéru, který společnost představila už v dubnu letošního roku, je posezení, bar i toalety. Cestující se v kabině budou moct volně pohybovat a výhled z oken jim neuteče v žádné části, ani při návštěvě WC. Místnost také nově nabídne více prostoru nad hlavou a bezpečnostní prvky navíc. Na palubě bude i funkční Wi-Fi.

Let potrvá celkem šest hodin. Třetinu doby se cestující budou kochat výhledem a zbylé dvě třetiny zabere cesta. Na konci kabina pozvolna sestoupá do oceánu, kde ji a pasažéry nabere loď. Součástí kabiny je patentovaný rozstřikovací kužel, který má zajistit jemné a bezpečné přistání.

A kolik bude lístek na výlet stát? Aktuální cena je 125 tisíc dolarů, tedy něco přes 3 miliony korun. První lety se uskuteční pravděpodobně na konci roku 2024 a už jsou vyprodané, zatím společnost prodala celkem 900 lístků. Nyní přijímá rezervace na lety v roce 2025.

Zdroj: Space Perspective