Vzdělávání dětí
Zdroj: Element 5 Digital, Unsplash

Konsent vydává knihu o sexuální výchově dětí. Ukáže rodičům, jak na to

Česká organizace Konsent, která se zabývá prevencí sexuálního násilí, vydává knihu o sexuální výchově dětí s názvem Děti to chtěj vědět taky. Podporu sbírá na platformě Hit Hit.

Sexuální výchova dětí by měla začít už v rodině. Většina rodičů ale neví, jak a v kolika letech začít. Proto organizace Konsent sepsala knihu Děti to chtěj vědět taky a spustila kampaň na platformě Hit Hit na její podporu.

Konsent vydává knihu o sexuální výchově dětí.
Zdroj: Max Fischer, Pexels

Návod pro příbuzné

Kniha Děti to chtěj vědět taky se má stát pomůckou pro rodiče a další příbuzné, kteří se chtějí podílet na sexuální výchově dětí. Mělo by jít o snadný návod, jak s dětmi všeho věku mluvit o těle, sexu, vztazích a intimitě. Obsahově kniha pokrývá témata jako je sexuální chování dětí, dětská masturbace, sexuální orientace a genderová identita, sex nebo sexuální násilí.

Podle organizace kniha obsahuje ověřené a přehledné informace bez mýtů a stereotypů. Kombinuje odborný výklad s osobními výpověďmi, modelovými ukázkami konverzací a rozhovory s odborníky a odbornicemi na specifické oblasti sexuálního zdraví.

„Kniha rodiče laskavě a srozumitelně ujišťuje, že jsou to vážně oni, za kým si jejich dítě jednou může přijít pro radu. A to i přesto, že sami takovou zkušenost z dětství nemají. Rady nemohou být nikdy úplně univerzální a každé dítě je jiné. Naším cílem je rodiče především inspirovat a dodat jim kuráž k tomu se sexuální výchovou doma začít,” uvádí jedna z autorek knihy Dagmar Krišová.

Slovenská a polská verze

V překladu kniha vyjde také v Polsku a na Slovensku. Obě verze proto autorky doplnily o místní kontext. „Po tom, co byla v Polsku v podstatě zakázána sexuální výchova, jsme chtěli podpořit naše sousedy a jejich děti. V knize tak najdeme třeba i rozhovor s knězem o tom, jak k sexuální výchově můžeme přistoupit, když jsme věřící,” říká Johanna Nejedlová, ředitelka organizace Konsent.

Na Hit Hit vznik knížky v době psaní tohoto článku podpořilo přes 890 lidí a přispělo 475 tisíc korun, tedy 118 % cílové částky. Kampaň trvá až do 4. srpna a zájemci si do té doby budou moct dál knihu objednávat v předprodeji. Titul zamíří do distribuce na podzim 2022.

Zdroj: Konsent