Hyudai Ioniq 5 AV
Zdroj: Motional

Lyft začíná vozit lasvegaské pasažéry v samořídícím autě

Přepravní firma Lyft v americkém Las Vegas oficiálně zavádí možnost jízdy v autonomním autě. Po několikaletém testování se ke službě poprvé dostane i veřejnost, zatím ale jen v omezené míře.

Od srpna si obyvatelé Las Vegas mohou přes aplikaci Lyft objednat odvoz v plně elektrickém samořídícím autě. Jedná se o Hyundai Ioniq 5 AV, tedy původní model známého elektromobilu upravený na autonomní režim. O upgrade se postarala firma Motional, kterou společně vlastní značky Hyundai a Aptiv.

Samořídící auto Hyundai Ioniq 5 AV, ve kterém se mohou svézt zákazníci služby Lyft v Las Vegas.
Samořídící auto Hyundai Ioniq 5 AV. Zdroj: Motional

Zpřístupnění jízd v samořídícím autě pro veřejnost je „předehra“ k plnému provozu služby, který Lyft plánuje na rok 2023. A to nejen v Las Vegas, ale postupně i v dalších amerických městech. Zatím v samořídících autech sedí obsluha, která v případě problému zasáhne do řízení. Podle Motional ale v následujícím roce už řidiči v autě nebudou sedět vůbec.

Cestující mohou jízdu kompletně ovládat sami. Pomocí aplikace Lyft si odemknou dveře i zahájí jízdu. Pro ovládání nebo kontaktování podpory mohou také použít aplikaci na dotykovém displeji přímo v autě. Podle informací magazínu The Verge budou jízdy zpočátku zdarma, za službu cestující budou platit až od příštího roku.

Lyft a Motional testují autonomní přepravu v Las Vegas od roku 2018. Vyzkoušelo si ji už více než 100 tisíc uživatelů. Recenze byly údajně velmi pozitivní, přes 95 % cestujících zanechalo pětihvězdičkové hodnocení. Na základě zpětné vazby od cestujících firmy plánují jízdy dále vylepšovat.

Zdroj: Lyft, Motional, The Verge