Věda
Zdroj: Julia Koblitz, Unsplash

Mikroroboti vyléčí nebezpečný zápal plic. Zatím u myší

Inženýři z Kalifornské univerzity vyvinuli mikroskopické roboty, kteří se dokáží pohybovat v plicích a odstranit život ohrožující případy bakteriálního zápalu plic.

Nanoinženýři z Kalifornské univerzity v San Diegu vyvinuli mikroskopické roboty, kteří se pohybují v plicích a dodávají přímo na místě potřebné léky. U myší tak mikroroboti bezpečně eliminovali bakterie způsobující smrtelný zápal plic.

Mikroroboti se dokáží pohybovat v plicích a odstranit život ohrožující případy bakteriálního zápalu plic.
Vědci testují mikroroboty, kteří dokážou vyléčit bakteriální zápal plic. Zdroj: Edward Jenner, Pexels

Vědci mikroboty vyrábí z buněk řas, jejichž povrch je posetý nanočásticemi naplněnými antibiotiky. Práce je společným dílem laboratoří profesorů nanoinženýrství Josepha Wanga a Liangfanga Zhanga. Společně se stali průkopníky ve vývoji malých robotů, kteří přenášejí léky a které lze bezpečně použít u živých zvířat k léčbě bakteriálních infekcí.

Vědcům se podařilo zachránit 100 % myší, v jejichž plicích mikroroboty využili. Naproti tomu všechny neošetřené myši zemřely do tří dnů po infekci. Metoda je tak efektivní, protože léky dostane přesně tam, kde jsou potřeba a léky se nerozptylují po zbytku těla jako při podání jinými způsoby.

Práce je zatím ve fázi testování. Tým plánuje provádět další výzkum, aby přesně pochopil, jak mikroroboti interagují s imunitním systémem. Až postupně se tak budou mikroroboti testovat na větších zvířatech a nakonec i na lidech.

Moderní medicína a lékařství je v poslední době velkým tématem. Kvůli stárnutí populace se předpokládá, že se do lidského zdraví bude investovat stále více a více peněz. Kromě využití robotů tak lékaři přicházejí třeba s pokročilejšími způsoby diagnózy.

Zdroj: Science Daily, UC San Diego