Obal Myco
Zdroj: Myco

Myco získává investici. Začne s velkovýrobou materiálu z podhoubí

Startup Myco z jihomoravského Kyjova se může pustit do velkovýroby rozložitelného materiálu z odpadu a podhoubí, získal první investici ve výši 14 milionů korun.

Myco vyvíjí a vyrábí přírodní rozložitelný materiál z odpadu ze dřevozpracujícího a zemědělského průmyslu a podhoubí houby Reishi. Jak nám v rozhovoru vysvětlil zakladatel David Minařík, dá se využít jako náhrada neekologických plastových obalů, ve stavebnictví nebo i v nábytkářství. Startup se nyní dočkal první velké investice, a to od Garage Angels a JIC Ventures.

Zakladatelé startupu Myco, který vyrábí obaly z odpadu a podhoubí.
Zakladatelé startupu Myco. Zdroj: Jakub Čech

Od začátku bylo cílem startupu s materiálem z podhoubí pracovat ve velkých objemech. Díky finanční injekci nyní startup může vyvinout automatizovanou linku a navýšit kapacitu výroby na zpracování 1200 m3 materiálu ročně. Automatizace pomůže také materiál zlevnit.

 „Používáme odpad, výroba je nízkoenergetická a minimalizujeme logistiku. Nemusíme řešit recyklaci ani zpětnou přepravu použitých výrobků. Díky těmto aspektům tak můžeme být i hodně levní. Nejdražší je nyní velký podíl ruční práce, ale ten snížíme právě díky investici do vývoje automatizace. Stav na trhu s tradičními materiály a legislativa omezující ty neudržitelné navíc výhody našeho materiálu prohlubují,“ vysvětluje zakladatel Martin Janča.

Myco aktuálně funguje rok a půl. Společnost během té doby vyvinula způsob výroby materiálu, rozjela pilotní malosériovou produkci a získala první zákazníky. Dodávají obaly například producentovi čajů Sonnentor anebo firmě Treed, která vyrábí udržitelné bezdrátové nabíječky.

Zdroj: Myco