Zdroj: Peter Burdon, Unsplash

Na festival Ekofilm se přihlásilo 243 dokumentů. Z toho 20 českých

Na letošní ročník mezinárodního filmového festivalu Ekofilm, který se koná v Brně, se přihlásilo 243 snímků z více než 50 zemí světa. Porota z nich nyní vybere 25 nejlepších do finálové soutěže.

V Brně se letos uskuteční už 48. ročník filmového festivalu Ekofilm. Návštěvníkům od 12. do 15. října nabídne nejenom filmy s environmentální tematikou ale také přednášky, diskuze, besedy s tvůrci a další kulturní program.

Mezi letošní témata festivalu Ekofilm patří i dopad lidské činnosti na planetu
Mezi letošní témata festivalu Ekofilm patří i dopad lidské činnosti na planetu. Zdroj: NASA, Unsplash

Do soutěžní části se letos přihlásilo 243 filmů s celkovou délkou přes 112 hodin. Pochází od tvůrců z 50 zemí světa, své zástupce má Amerika, Evropa, Asie i Afrika. Nejvíce filmů pochází z USA a Německa a 20 přihlášených dokumentů pochází z České republiky.

V kategoriích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy se objeví 25 nejlepších snímků, které vybírá dramaturgický tým. „Letos nás čeká velmi těžké rozhodování, protože kvalitních filmů je přihlášených mnoho a všechny zpracovávají důležitá témata. Rozhodovat při výběru bude proto i zastoupení témat, která by měla navzájem souviset, doplňovat se a nabídnout našim divákům různé pohledy na otázku vlastní i společenské odpovědnosti vůči klimatu a životnímu prostředí,” dodává vedoucí dramaturgického týmu Jitka Kotrlová. Vítězné dokumenty si rozdělí odměnu 3 350 dolarů.

Témata filmů naráží na aktuální problémy, jako jsou udržení vody v krajině, zajištění energie a potravin či snížení dopadů lidské činnosti na planetu. Zároveň se dotýkají i udržitelnosti, odpovědnosti vůči klimatu a životnímu prostředí nebo nabízí pohled do života aktivistů.  

Festival Ekofilm vznikl v roce 1974. Jde o nejstarší evropský filmový festival se zaměřením na témata týkající se životního prostředí. Každoročně nabízí desítky soutěžních i nesoutěžních filmů a množství dalšího programu.

Zdroj: Ekofilm