Výstava SDGs: Innovations for a Sustainable Futurev Národním muzeu
Zdroj: Artemyak Anastasiia

Národní muzeum ukáže celosvětové problémy pomocí rozšířené reality

Expozice v Národním muzeu ukazuje, jak lidské myšlení hledá odpovědi na problém extrémní chudoby, hladu či klimatické hrozby. Využívá k tomu rozšířenou realitu.

Problémy světa a cesta k jejich nápravě z pohledu vědy. Takové je téma interaktivní výstavy, která 14. října začala v historické budově Národního muzea v Praze. Expozice v rozšířené realitě, umělecky ztvárněná Pavlem Fuksou, přibližuje, jak vědecký pokrok pomáhá realizovat 17 cílů udržitelného rozvoje.

Národní muzeum hostí výstavu SDGs: Innovations for a Sustainable Future.
Výstava SDGs: Innovations for a Sustainable Future v Národním muzeu. Zdroj: Artemyak Anastasiia

Výstava chce atraktivní formou představit důležité otázky, které současná moderní doba přináší. Dokážeme nasytit stále rostoucí populaci? Jak zastavit násilí páchané na ženách? Jak si rozdělíme práci s roboty? Zachrání lidstvo planetu, kterou ničí právě svým tempem?

Návštěvníci Národního muzea si mohou do svých chytrých telefonů stáhnout mobilní aplikaci. Díky ní prozkoumají v rozšířené realitě výzvy a problémy, které jsou pro naši budoucnost důležité. Tvůrci výstavy zároveň oslovili tým novinářů, kteří se dlouhodobě věnují tématu vědy a inovací, aby připravili ke každému cíli článek, který identifikuje ta nejdůležitější témata.

Expozice se zaměřuje na 17 cílů udržitelného rozvoje (Sustainable Development Goals, SDGs). Tyto cíle si vzaly za své všechny členské státy OSN už v roce 2015. Mimo jiné pracují s plánem vymýtit extrémní chudobu a hlad, dosáhnout genderové rovnosti nebo odvrátit klimatické hrozby. Všechny země se zavázaly cíle splnit do roku 2030.

Výstava je součástí programu předsednictví České republiky Radě EU v roce 2022 a vznikla jako společný projekt Českých center a Technologické agentury ČR. V Praze je k vidění do konce letošního roku.

Zdroj: TZ, Národní muzeum