Vědci
Zdroj: National University of Singapore

Nový způsob pěstování masa v laboratoři využívá magnetické pole

Singapurští vědci vyvinuli způsob pěstování laboratorního masa, který eliminuje potřebu fetálního hovězího séra (FBS). Nevyužijí tak tuto drahou a kontroverzní látku.

Kultivované maso je alternativou k chovu zvířat. Jeho výhody spočívají například ve snížení uhlíkové stopy a rizika přenosu nemocí u živočichů. Současný způsob výroby kultivovaného masa však zahrnuje použití jiných živočišných produktů, nebo využití léků ke stimulaci růstu masa.

Singapurští vědci vyvinuli nový způsob pěstování laboratorního masa.
Singapurští vědci vyvinuli nový způsob pěstování laboratorního masa. Zdroj: National University of Singapore

Pro kultivaci buněčného masa jsou živočišné buňky krmeny živočišným sérem. Nejčastěji se jedná o fetální hovězí sérum (FBS), což je směs získaná z krve plodů vyříznutých z březích krav poražených v mlékárenském nebo masném průmyslu. Jedná se o důležitý a nákladný krok v současném procesu výroby masa na bázi buněk.

Vědci z Národní univerzity v Singapuru teď přišli s novým způsobem pěstování masa na buněčné bázi. Ten spočívá v působení magnetu na živočišné buňky. Nová technika zjednodušuje proces výroby buněčného masa tím, že snižuje závislost na živočišných produktech. Autoři tvrdí, že je jejich způsob ekologičtější, čistší, bezpečnější a nákladově efektivnější.

Profesor Franco-Obregón z singapurské univerzity popisuje celý proces následovně: „V reakci na krátké desetiminutové působení magnetického pole buňky uvolňují nesčetné množství molekul, které mají regenerační, metabolické, protizánětlivé a imunitu posilující vlastnosti. Tyto látky jsou součástí takzvaného svalového sekretomu (tj. souhrné označení pro všechny látky produkované buňkami do okolního prostředí – pozn. red.). Ty jsou nezbytné pro růst, přežití a vývoj buněk do tkání. Velmi nás těší možnost, že magneticky stimulované uvolňování sekretomu může jednoho dne nahradit potřebu FBS při výrobě kultivovaného masa.“

Spotřeba masa vzrostla

Podle výzkumu portálu Statista se světová spotřeba masa od roku 1990 více než zdvojnásobila. Lidé nyní snědí 350 milionů tun masa ročně. Kvůli rostoucí populaci a zvyšujícím se příjmům by lidé do roku 2050 mohli spotřebovat až 550 milionů tun masa ročně. Čím dál častější jsou tak různé alternativy. S verzí kultivovaného masa bez FBS také přišel například brněnský startup Mewery.

Zdroj: National University of Singapore (news.nus.edu.sg), Freethink