pohled na plečku od společnosti Ullmanna
Zdroj: se svolením Martina Ullmanna

Opavský startup Ullmanna spojil umělou inteligenci se zemědělstvím

Ullmanna propojuje informační technologie se zemědělstvím. O využití umělé inteligence při boji s plevelem si přečtěte v našem rozhovoru se spoluzakladatelem Martinem Ullmannem.

Rodinný startup Ullmanna se zaměřuje na mechanické odstraňování plevele, které je alternativou k používání pesticidů. Místo nich využívá moderní technologii, která umí rozpoznat plodiny a následně přesně zasáhnout. Svým nápadem chce snížit používání chemie v zemědělství a ulehčit přechod na ekologické hospodaření. Jedním ze zakladatelů je Martin Ullmann, kterého jsme se zeptali, jakým způsobem plečka Newman a její software funguje.

Martin Ullmann
Martin Ullmann, spoluzakladatel a CEO startupu Ullmanna. Zdroj: se svolením Martina Ullmanna

Co váš přivedlo k nápadu vytvořit plečku a propojit IT se zemědělstvím?

Zhruba před třemi lety se na nás obrátil pěstitel cukrové řepy, že by rád pěstoval v ekologickém režimu, ale má problém s plevely, protože v biu se nesmí používat chemické postřiky. Přišlo mi to jako zajímavý problém, jenž můžeme vyřešit s pomocí informačních technologií, které se zatím v zemědělství tolik neprosadily, na rozdíl od průmyslu.

Kolik lidí za firmou Ullmanna stojí?

Náš tým tvoří šest lidí. V něm jsme schopni zabezpečit celkový vývoj produktu, včetně vlastní výroby softwaru, elektroniky i konstrukce.

Jak počítač pozná, kdy má stroj rýt a kdy ne?

Naše technologie je především určena pro řádkové pletí. V každém řádku je proto kamera a počítač, který dokáže vyhodnotit pomocí strojového učení, zda vidí pěstovanou plodinu. Zároveň pozná, kde se nachází a jak rychle se stroj pohybuje. Algoritmus poté řídí otevírání a zavírání plecích nožů s vysokou přesností. Tento koncept je vhodný jak pro stroje o pouze dvou řádcích, tak i dvanácti.

Jsou nějaké plodiny, pro které není použití plečky vhodné?

Nehodí se pro plodiny, které nejsou sety za sebou v řádku nebo se sejí přímo u sebe jako třeba mrkev. Také není vhodná pro cibuli. Nicméně technologii lze využít i pro meziřádkové pletí již zmíněné cibule. V tomto případě jde pouze o navádění posuvného rámu, který je opatřený radličkami.

Máte odhad, o kolik se při používání plečky snižuje množství chemie?

Naše řešení slouží k mechanické kontrole plevele, takže nahrazuje herbicidy, ale velmi záleží na počasí. V případě konvenčního pěstování lze ušetřit několik následujících postřiků, kdy je už řepa dostatečně velká. Úspora může dosahovat mezi 50 až 80 procenty. Navíc se díky prokypřením dostává rostlině více živin, takže můžete snížit také dávky umělých hnojiv až o 50 kilogramů na hektar. Mechanické plečkování má velkou výhodu v tom, že ho můžete využít i v případech, kdy už herbicidy použít nesmíte, anebo potřebujete odstranit půdní škraloup. Zároveň umožňuje jednodušší přechod na ekologické hospodaření.

Plečka Newman od společnosti Ullmanna
Plečka Newman. Zdroj: se svolením Martina Ullmanna

Jak je stroj v rozpoznávání spolehlivý, nestává se, že by poškodil i plodiny?

Spolehlivost je více než 99 procent. Tím, že se jedná o softwarovou technologii, průběžně vylepšujeme podporované plodiny i existující modely a postupně přidáváme další. Pokud si algoritmus není jistý, nože raději otevře.

Je řešení vhodné spíše pro velké zemědělce, nebo menší?

Řekl bych spíše pro střední. Řešení je vhodné pro pěstitele zeleniny a ekologické zemědělství. Vlivem regulace budou muset i velké podniky postupně zavádět ekologičtější postupy hlavně v blízkosti vodních ploch nebo jiných vodních zdrojů. Plečkování zažívá určitou renesanci. Také v dnešní nejisté době snižuje závislost na externích dodavatelích.

Jaké máte do budoucna plány?

Technologii chceme nabízet co nejvíce výrobcům a přejít na sériovou výrobu. Zároveň vnímáme, že je v rámci zemědělských strojů obecně poptávka po chytrých řešeních a v této oblasti jsou velké příležitosti.

Chcete stroje přímo vyrábět nebo budete nabízet know-how pro jeho výrobu?

Chceme být raději partnerem než konkurentem. Vyrábět si vše samostatně vyžaduje velký kapitál, investice do značky, velký obchodní tým a spoustu času, než se dostanete na zahraniční trhy. Což při licencování není až tak velký problém.