Zdroj: Ksenia Yakovleva, Unsplash

Pokrok v 3D tisku. Vědci umí vytisknout léky do 7 sekund

Mezinárodní tým vědců přišel s novou technikou 3D tisku, která umožní výrobu léků během pár sekund.

Místo regálů s krabičkami uvidíte jen 3D tiskárny a lékárník vám přímo na místě během několika sekund vytiskne požadovaný lék. Tak by mohla v budoucnu vypadat běžná návštěva lékárny. Výzkumný tým vedený vědci z University College of London (UCL) publikoval studii, ve které popisuje techniku rychlého tisku léků na 3D tiskárně.

3D tisk léků
Paracetamol vytištěný na 3D tiskárně. Zdroj: UCL

Nová metoda spočívá ve fotopolymerizaci, tedy vytvrzování materiálu ultrafialovým (UV) zářením. Ta se již používá například v zubním lékařství k vyplnění dutin. Slabinou technologie je, že záření v současné době umí vytvrdit pouze vrchní vrstvu materiálu. U větších zákroků je proto nutné nanést více vrstev a každou z nich postupně vytvrdit.

S novou technikou bude možné vytisknout celý předmět a zafixovat jeho tvar. Autoři používají speciální tiskový materiál, který propouští UV záření. Při vhodně zvoleném ozáření z mnoha stran, pro jehož nastavení je rozhodující budoucí tvar tištěného předmětu, se podařilo zkrátit proces 3D tisku z několika minut na zhruba 7 sekund. Vědci ale mají v plánu tento proces ještě zkrátit.

Výzkumníci ve svém experimentu vytiskli tabletku paracetamolu, jednoho z mnoha léků, které lze vyrobit na 3D tiskárně. Proběhly také pokusy s tiskem léků, které obsahují více než jednu účinnou látku.

Díky rychlému 3D tisku by bylo možné přímo v lékárnách vyrábět personalizované tablety s obsahem všech potřebných látek. Umožnil by také přizpůsobit dávku léku konkrétnímu pacientovi, například podle věku nebo hmotnosti.

Od teorie k praxi

Podle I newspaper je první nemocnicí, která by si mohla léky začít sama tisknout, Great Ormond Street Pediatric Hospital v Londýně. Její vedení zvažuje nasazení vhodných 3D tiskáren ve své nemocniční lékárně. Jedinou překážkou jsou zatím náklady na tiskárnu, které přesahují 50 tisíc liber (tedy přibližně 1,5 milionu korun).

Použití 3D tisku není v medicíně novinkou. Již delší dobu se s pomocí 3D tiskáren vytvářejí zubní protézy a pracuje se i na tisku orgánů z živých buněk.

Zdroj: ucl.ac.uk, inews.co.uk