kouření
Zdroj: Le Tit, Unsplash

Proč lidé tloustnou poté, co přestanou kouřit? Vědci to objasnili

Přibírání na váze po ukončení kouření je velmi časté a současně je to jeden z důvodů, proč se někteří obávají přestat kouřit. Vědci nyní přišli s vysvětlením.

Ve vědeckých kruzích se dlouho spekulovalo o různých metabolických a genetických důvodech, které by mohly vysvětlit, že tolik lidí přibírá na váze poté, co přestali kouřit. Uvažovalo se například i o možných změnách chuti k jídlu vyvolaných nikotinem. Nový výzkum publikovaný v časopise Nature poukazuje na potenciální roli střevního mikrobiomu, tedy souboru mikroorganismů ve střevech.

Výzkum o kouření
Zdroj: Chokniti Khongchum, Pexels

Myší „kuřáci“

Během experimentu vědci vypozorovali, že myši na dietě s vysokým obsahem tuku a cukru, které byly vystaveny cigaretovému kouři, odolávaly přibírání na váze, zatímco zvířata bez vlivu cigaret normálně přibírala. Když vystavení tabákovému kouři zmizelo, první skupina hlodavců okamžitě začala přibírat. To je analogické k případům lidí, kteří přestávají kouřit.

Po podání antibiotik k „resetování“ střevního mikrobiomu se tento proces prakticky zastavil. Hlodavci mnohem méně přibrali a pak si váhu udrželi po mnoho měsíců bez ohledu na dietu. Vědci si proto odvodili, že složky související s kouřením, jako je nikotin, musí ovlivňovat střevní flóru, a tedy i metabolismus.

Testování

Aby se potvrdilo, že střevní bakterie hrají klíčovou roli při přibírání na váze, shromáždili výzkumníci vzorky stolice od „kuřáckých“ a „nekuřáckých“ myší v různých fázích procesu „přestávání s kouřením“. Poté transplantovali vzorky bakterií do těl hlodavců, kteří nikdy nepřišli do kontaktu s cigaretovým kouřem.

Rychle se ukázalo, že mají podobnou mikrobiální nerovnováhu. Nejvíce přibrali na váze ti, kteří dostali bakterie z výkalů od myší, které „přestaly kouřit“. Nárůst hmotnosti byl však významně nižší, když byli příjemci před transplantací léčení antibiotiky.

Vliv DMG a ACG na hmotnost

To znamená, že kouření mění střevní flóru a vědcům stačilo zjistit, co přesně ovlivňuje. Jejich pozornost upoutaly především hladiny látek DMG (dimethylglycinu) a ACG (acetylglycinu). Nakonec přišli na to, že podávání DMG doplňků může způsobit přibírání na váze a doplňky ACG způsobují hubnutí.

Poslední fází studie bylo zjistit, zda je to podobné i u lidí. Analýza mikrobiomu 100 lidí ukázala, že kuřáci měli podobný metabolický profil jako myši vystavené kouři, zejména výrazně zvýšené hladiny DMG.

I když je v tomto ohledu stále co dělat, výzkumníci věří, že jejich objev nejen pomůže vyvinout nové formy terapie pro ty, kteří přestávají kouřit, ale má také potenciál způsobit revoluci v boji proti obezitě.