Mikroplasty
Zdroj: Alfo Medeiros, Pexels

Pryč s mikroplasty. Vědci vyvinuli jejich náhražku z hedvábí

Jak se zbavit škodlivých mikroplastů? Odpověď na tuto otázku nyní přináší výzkumníci: k náhradě části z nich využili protein z hedvábí.

Mikroplasty jsou drobné částečky plastu, které jsou téměř všudypřítomné. Rozšířily se do vody, vzduchu, půdy a byly dokonce nalezeny i v krevním řečišti zvířat a lidí. Vědcům se ale nyní podařilo najít přírodní a snadno vyrobitelnou náhradu alespoň části z nich. Popsali ji ve studii nedávno publikované v časopise Small.

Kukly bource morušového určené k výrobě hedvábí. Zdroj: Aida/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Asi 10 až 15 % ze všech mikroplastů se záměrně přidává do zemědělských chemikálií, barev, kosmetiky nebo čisticích prostředků. Chrání zde určité aktivní složky před okolním vzduchem a vlhkem. Podle odhadů Evropské agentury pro chemické látky je to jen v EU zhruba 50 tisíc tun ročně. Tyto materiály se ale rozkládají jen velmi pomalu a představují velkou zátěž pro životní prostředí. Evropská unie proto již vyhlásila, že se tento druh mikroplastů musí do roku 2025 přestat používat.

Náhražka mikroplastů z hedvábí

Výzkumníci z Massachusettského technologického institutu (MIT) a pracovníci německé chemické firmy BASF nyní představili nový materiál, který má potenciál vyřešit alespoň těch zmíněných 10 až 15 % mikroplastů.

„Nemůžeme problém mikroplastů odstranit jedním řešením, které by vyhovovalo všem. Deset procent z velkého čísla je stále velké číslo. Vyřešíme změnu klimatu a znečištění světa jedno procento po druhém,“ vysvětluje Benedetto Marelli, profesor stavebního a environmentálního inženýrství na MIT, který se na výzkumu podílel.

Tým vědců otestoval herbicid s využitím proteinu z hedvábí na kukuřici pěstované ve skleníku. Výsledky ukázaly, že prostředek zafungoval ještě lépe než běžně využívaný komerční produkt a způsobil také menší poškození rostlin. Hedvábí se dá potenciálně využít také v potravinářství nebo i v lékařství, protože je netoxické a přirozeně se v těle rozkládá.

Typ hedvábí použitý na nový materiál je navíc dostupný a levný. Pro jeho výrobu se uplatní zámotky bource morušového, které nedosahují textilní kvality, a proto obvykle končí na skládce. Zpracování materiálu je jednoduché a může se s ním pracovat i na již existujícím výrobním zařízení.

Nový materiál není prvním pokusem o náhradu mikroplastů. Dosud ale vědci přišli jen s řešeními, která byla využitelná pouze v malém laboratorním měřítku. V rámci tohoto výzkumu se naopak podařilo vymyslet materiál, který může mít široké komerční využití.

Zdroj: MIT (news.mit.edu)