Zdroj: NASA

Rover Perseverance je na Marsu už rok. Co za tu dobu dokázal?

Vozidlo Perseverance, které poslala na Mars americká NASA, si během svého prvního roku na povrchu planety připsalo několik úspěchů a rekordů. Kromě jiného otestovalo generátor kyslíku.

Šestikolový rover Perseverance se po povrchu Marsu prohání už rok. Povrchu planety se dotkl 18. února 2021. Od té doby posbíral navrtáním hornin šest vzorků a v následujících týdnech přidá ještě další dva. Pokud půjde vše podle plánu a podaří se je dopravit na Zemi, poslouží vědcům k dalšímu výzkumu.

Rover Perseverance
Zdroj: NASA

Perseverance dále otestoval generátor MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment). Jedná se o zařízení o velikosti autobaterie, které slouží pro výrobu kyslíku z oxidu uhličitého. Další důležitou roli sehrál i při letech vrtulníku Ingenuity, posloužil mu totiž jako základna.

Vozidlo váží zhruba jednu tunu, což z něj dělá nejtěžší rover, který zatím po Marsu jezdil. Přesto už po třetí vylepšil rekord v podobě nejdelší ujeté vzdálenosti na povrchu rudé planety během jednoho dne. Podařilo se mu pokořit 320 metrů. Posloužil k tomu systém AutoNav, díky kterému si Perseverance dokáže sám najít cestu. Také v průběhu pobytu nafotil více než 200 tisíc fotografií.

Cílem mise, která bude trvat nejméně do roku 2023, je pátrání po pozůstatcích mikrobiálního života, získání údajů o geologii planety a změnách jejího klimatu. Sesbírané údaje mají pomoci prvním lidem, kteří se na Mars v budoucnosti vydají.

Zdroj: NASA