Satelitní snímek, Zaitra
Zdroj: Zaitra

Startup Zaitra vybavil satelit umělou inteligencí. Umí třídit snímky

Díky brněnskému startupu Zaitra si Česko připsalo další úspěch v oblasti vesmírného průmyslu. Nyní patří mezi několik málo zemí, které mají na oběžné dráze satelit s umělou inteligencí.

Startup Zaitra vyvinul a úspěšně otestoval algoritmus s umělou inteligencí (AI), který umí analyzovat a vybírat nejkvalitnější satelitní snímky přímo na palubě družice. Díky tomu se výrazně zkrátí proces přenosu a třídění fotografií.

Marek Marušin, CEO startupu Zaitra
Marek Marušin, CEO startupu Zaitra. Zdroj: Zaitra

Dosud se musely všechny snímky z družice stáhnout na Zem a vytřídit až posléze. Přenos snímku přitom mohl trvat i čtyři dny. Následně se často ukázalo, že je velká část fotografií kvůli špatné kvalitě nepoužitelná. Studie NASA ukazují, že průměrně 67 % naší planety se halí do různých úrovní oblačnosti, což představuje při pořizování snímků družicemi zásadní komplikaci. Algoritmus od Zaitry tak ušetří při zpracování snímků spoustu času.

Startup své řešení ověřil na miniaturním satelitu Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) vybaveném experimentální kamerou české firmy Eltvor Instruments. Satelit se na oběžné dráze Země nachází už přes půl roku – i to dělá tento počin výjimečným. „Podle našich informací je to dokonce světová premiéra – nikdo předtím nepřidal umělou inteligenci až po tom, co byl satelit vypuštěný na oběžnou dráhu. Bylo to možné jen díky spolupráci s VZLÚ a Eltvor,” objasňuje Marek Marušin, CEO a spolumajitel firmy Zaitra.

Podle Zaitry sehraje zpracování dat přímo na oběžné dráze a soběstačnost družic v budoucnu velkou roli. „Pokud chceme osídlit Mars, větší samostatnost a aplikace umělé inteligence je nutnou součástí, neboť signál z Marsu k nám doletí se zpožděním i 20 minut,” vysvětluje Marušin. Díky umělé inteligenci si družice například dokáže sama spočítat, kdy hrozí srážka s jiným objektem a změnit svou polohu.

Zdroj: TZ