Zdroj: Prometheus Materials

Stavební materiál z mikrořas má pomáhat snížit emise oxidu uhličitého

Americká firma Prometheus Materials se může pustit do komerční produkce nízkouhlíkového stavebního materiálu, který vyrábí z mikrořas. Získala na to investici 8 milionů dolarů, mimo jiné od Microsoftu.

Společnost Prometheus Materials využívá mikrořasy k výrobě udržitelné, bezuhlíkové alternativy k tradičnímu portlandskému cementu, který je nejvíce používaným druhem cementu při výrobě betonu a malty.

Nový stavební materiál firma vyvinula ve spolupráci s vědci z coloradské univerzity v Boulderu (UC Boulder). Pomocí procesu fotosyntetické biocementace zkombinovali přirozeně se vyskytující mikrořasy s vodou, slunečním zářením a oxidem uhličitým. Vzniklý biocement se podobá materiálu, jenž využívají korály ke stavbě útesů.

„Korálové útesy, lastury nebo i vápenec, který dnes používáme k výrobě cementu, nám ukazují, že příroda již přišla na to, jak spojit minerály dohromady silným, chytrým a účinným způsobem,“ říká Wil Srubar III, spoluzakladatel a hlavní technologický poradce v Prometheus Materials.

Hlavní motivací pro vznik této inovace byla ochrana životního prostředí. Produkce portlandského cementu totiž může podle zprávy institutu Chatham House za 8 % celkových ročních světových emisí oxidu uhličitého.

 „Náš biocement průmyslu poskytne nový dekarbonizovaný stavební materiál, který má mechanické vlastnosti, jež napodobují nebo překračují možnosti betonu, dřeva, oceli a skla,“ popisuje Loren Burnett, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti.

V současné době probíhají pilotní projekty, které tvárnice z mikrořas testují. Během příštích dvou let firma využije získané investice k zahájení komerční výroby biocementu a dalších stavebních produktů, například prefabrikovaných střešních tašek nebo zvukových bariér.

Zdroj: Prometheus Materials