Neslyšící osoby
Zdroj: Shvets Production, Pexels

Studentky vymyslely brýle s AR pro neslyšící osoby. Rozjíždí startup

Studentky Pavla Adamcová a Jana Kašková navrhly brýle, které neslyšícím lidem umožní využívat rozšířenou realitu k orientaci a komunikaci. Loni s nápadem vyhrály Vodafone AR Challenge.

Projekt Slyším očima studentek z Ostrova na Karlovarsku se mění na fungující startup. Pomohl jim v tom akcelerační program Laboratoř Nadace Vodafone, který jim poskytl půlroční mentoring a příspěvek 100 tisíc korun. Zajistil jim také spolupráci s firmami Virtual Lab a NEWTON Technologies, které jim pomůžou s technologickým a byznysovým rozvojem.

Slyším očima
Pavla Adamcová a Jana Kašková navrhly brýle, které neslyšícím lidem umožní využívat AR. Zdroj: Laboratoř Nadace Vodafone

Varování a přepis řeči

Studentky vymyslely brýle, které si neslyšící osoba nasadí například při odchodu z domu. Vestavěné mikrofony budou snímat okolní zvuk a do zorného pole uživatele promítat například upozornění: „Pozor, zvuk sanity zleva!“. V případě, že se neslyšící člověk setká s někým, kdo na něj začne mluvit, budou brýle řeč přepisovat a on uvidí titulky i výraz dotyčného, jako by se díval na film.

„Brýle by v budoucnu měly umět celou řadu funkcí, třeba převést znakový jazyk na text a naopak, převést text na mluvené slovo, skenovat a identifikovat objekty, automaticky rozpoznávat okolní zvuky nebo uživatele varovat pomocí notifikací. Už dnes projekt zvládá převod mluveného slova na text,“ popisuje jedna z autorek Pavla Adamcová.

Na vývoji brýlí se už pracuje. „Máme řešení pro automatický převod lidského hlasu na text a následné generování titulků či dalších výstupů. Do brýlí integrujeme vlastní aplikaci Beey, která je schopná transformovat řeč v 19 různých jazycích včetně češtiny,“ říká Petr Herian ze společnosti NEWTON Technologies, která společně s Virtual Lab s vývojem zařízení pomáhá.

Prototyp tým představí v červnu, během Karlovarského filmového festivalu, a na podzim na konferenci INSPO. Slyším očima je jedním z pěti projektů aktuálního 9. ročníku akceleračního programu Laboratoř Nadace Vodafone, přihlášky pro nový ročník se otevřou začátkem září.

Zdroj: TZ