Tištěné papírové reproduktory nabízejí nezvyklý tvar i prostorový zvuk

Vědci z německé Chemnitz University of Technology strávili posledních dvacet let vývojem kompaktních a nízkonákladových reproduktorů, které jsou vyrobeny z poněkud nezvyklého materiálu – papíru. A nejnovější průlom v této oblasti tuto technologii dále vylepšuje a přináší mimo kvalitní uživatelský zážitek i mnohonásobně širší využití. 

Autor použitých fotografií: Jacob Müller

Nově objevený způsob výroby totiž umožňuje tisknout nekonečné role papírových reproduktorů, které lze následně přeměnit na kruhové prstence tak, aby poskytovaly autentický prostorový zvuk. Takové reproduktory mohou v budoucnu posloužit jako nízkonákladový audiovizuální systém pro vnitřní i vnější prostory, například výstavy nebo veletrhy.

Výzkum navazuje na vynález z roku 2015, T-Book. V podstatě se jednalo o ilustrovanou knihu s integrovanými reproduktory skrytými uvnitř stránek, které při otáčení stránek automaticky přehrávaly zvuky.

Stránky T-Booku byly vytvořeny poloautomatickým procesem, který vytvářel stránky se dvěma vrstvami vodivého organického polymeru, které fungovaly jako elektrody. Mezi nimi byla vložena piezoelektrická vrstva, která způsobovala vibrace v materiálu a výsledný zvuk.

Tým nyní obrátil svou pozornost na výrobu T-papíru, který lze tisknout v celých rolích. „Tento pokrok umožňuje zabudovat elektroniku přímo do papíru. Jednak není vidět, jednak je i dobře chráněná,“ říká vedoucí výzkumu Arved C. Hübler,

Tým prozkoumal potenciál nové technologie r tím, že vyrobil prototyp kruhového kruhového reproduktoru nazvaného T-Ring. Zařízení je z devadesáti procent vyrobeno z běžného papíru, váží pouhých 150 gramů a lze jej z obou stran barevně potisknout.

„Prototyp T-Ring je téměř čtyři metry dlouhý pás s 56 samostatnými reproduktory, který je spojený do sedmi segmentů a následně vytvarováný do kruhu. Tento tvar umožňuje využívat 360 stupňový prostorový zvuk,“ říká projektový manažer týmu Georg C. Schmidt.

Reproduktor by se mohl v budoucnu podívat do muzeí nebo na veletrhy, nebo najít uplatnění třeba v reklamním průmyslu. Přestavit si lze i dlouhé pásy papíru, které by byly umístěny ve stěnách a které by sloužily jako homogenní zvukové systémy.

Pokud Vás výzkum zaujal a chtěli byste se dozvědět více, tak se můžete podívat na kompletní studii, která byla publikována ve vědeckém magazínu Advanced Materials.