Bustanica využívá technologii hydroponie.
Zdroj: Iamareri, Pixabay

V Dubaji vznikla největší vertikální farma světa

Firmy Crop One a Emirates Flight Catering otevřely v Dubaji vertikální farmu Bustanica. Na více než 30 tisících metrech čtverečních pěstují saláty a další listovou zeleninu.

Na první pohled vcelku nenápadné skladiště poblíž letiště v Dubaji v sobě skrývá největší vertikální farmu světa s názvem Bustanica. Projekt vznikl ve spolupráci americké firmy Crop One a služby Emirates Flight Catering. Uvnitř roste listová zelenina, jako je špenát a různé druhy salátu.

Pro pěstování ve vertikální farmě Bustanice se využívá hydroponie. Zdroj: 41330, Pixabay

Zařízení Bustanica o rozloze přes 30 tisíc metrů čtverečních podle tvůrců vyprodukuje přes tři tuny jídla denně. První potraviny se objeví v občerstvení na palubách letadel už tento měsíc. Další část produkce skončí na pultech obchodů.

Výhodou vertikální farmy je menší spotřeba vody. Oproti tradičním metodám pěstování jí totiž spotřebuje o 95 procent méně. Což je v teplých oblastech Dubaje, kde je navíc omezené množství prostoru, velká výhoda. Kromě toho při růstu nevyužívá pesticidy, herbicidy a další chemikálie.

„Naše poslání je udržitelně pěstovat rostliny, které uspokojí celosvětovou poptávku po lokálních a čerstvých potravinách. Naše zařízení slouží jako vzor pro to, co je možné na celém světě,” říká CEO Crop One Craig Ratajczyk.

Při vertikálním pěstování zeleniny se rostliny nenachází v půdě, ale používá se živný roztok. Oproti běžnému farmaření vyžaduje méně vody, protože v systému koluje. Plodiny navíc rostou rychleji, celoročně a jelikož rostou v kontrolovaných vnitřních podmínkách, jsou chráněné před škůdci. To s sebou ale nese i nevýhody v podobě technologické náročnosti a důrazu na okolní teplotu a vlhkost.

Zdroj: Emirates Flight Catering, Crop One