Elektromobil
Zdroj: Dcbel, Unsplash

V Evropě klesá zájem o hybridní auta, vedou čistě elektrická

Prodeje elektromobilů a hybridů v prvním pololetí silně ovlivnily problémy ve světě, přesto ale podle nové studie od PwC zájem o čistě elektrická auta roste. Hůř jsou na tom auta s hybridním pohonem.

Na nejvýznamnějších světových trzích se v letošním prvním pololetí prodalo 5,5 milionu elektrických a hybridních aut. Tempo růstu tak sice oproti předchozím dvěma rokům zpomalilo, meziročně to ale stále představuje růst o 43 %. To vyplývá z aktuální studie PwC Electric Vehicle Sales Review.

Auta
Zdroj: Pixabay

„Velkou změnou je, že především Evropa se odklání od různých typů hybridních aut a přechází na čistě elektrická auta. Zájem o hybridy v Evropě dokonce klesá. Celkově ale platí, že segment elektrických aut je na tom výrazně lépe než celý automobilový sektor, který se i nadále potýká s řadou potíží,“ okomentoval výsledky studie partner PwC Pavel Štefek.

Situace v Evropě

Celkově se v Evropě prodalo v prvním pololetí 2,05 milionu aut s elektrickým či hybridním pohonem, meziročně o 4 % více. Podle PwC téměř každé druhé nově prodané auto v Evropě má hybridní nebo elektrický pohon.

Zájem o hybridy přitom klesl, v Evropě se jich prodalo necelých 400 tisíc, meziročně o 14 % méně. Prodeje čistě elektrických aut na 10 největších evropských trzích naopak vzrostly meziročně o 27 % na 576 tisíc aut. Mezi nejvýznamnější evropské trhy počítá studie 5 největších západoevropských zemí (Německo, Velká Británie, Francie, Španělsko, Itálie) a 5 s nejrozvinutější infrastrukturou (Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Nizozemí a Rakousko).

Česku se vývoj v oblasti elektromobility zatím příliš neposunul. V prvním pololetí se v ČR registrovaly jen 2 tisíce čistě elektrických aut, což nepředstavuje ani dvouprocentní tržní podíl. Velmocí v oblasti elektromobility je Čína.

Vývoj na automobilovém trhu

Na prodeje aut s elektrickými či hybridními pohony v prvním pololetí dopadly potíže dodavatelských řetězců i lockdowny v Číně a tyto problémy budou podle PwC nadále přetrvávat. I přesto ale v budoucnu mají prodeje elektromobilů strmě růst. PwC očekává, že by za 5 let mělo ve světě jezdit 58 milionů hybridních a elektrických aut, nyní jich je 21 milionů. Prodávat se budou především čistě elektrická auta.

Zdroj: PwC