Renault Zoe během nabíjení
Zdroj: Tom Radetzki, Unsplash

Airbus a Renault spojili síly pro čistší dopravu

Automobilka Renault se spojila s firmou Airbus. Společně chtějí vytvořit baterii, která nabídne lepší vlastnosti než současné lithium-iontové. Využití najde v letectví a automobilech.

Dvojce evropských firem oznámila, že společně vyvinou novou generaci baterií. Jde o projekt francouzské automobilky Renault a výrobce letadel Airbus. Společnosti v následujících letech výsledky spolupráce využijí nejenom v elektromobilech ale také v leteckém průmyslu. Právě na převážně hybridní či elektrický pohon se chtějí obě značky v budoucnu soustředit.

Airbus CityAirbus NextGen
Koncept plně elektrického letounu s možností vertikálního vzletu od výrobce Airbus. Zdroj: Airbus

Podle Airbusu jsou totiž současné technologie pro ukládání energie v případě dopravy na delší vzdálenost jedním z největších omezení. Takže výsledkem výzkumu mají být akumulátory, které nabídnou delší životnosti, nižší hmotnost a lepší energetickou hustotu, než mají v dnešní době používané lithium-iontové baterie. „Dva evropští lídři z různých průmyslových odvětví poprvé sdílejí své zkušenosti, aby utvářeli budoucnost. Letectví je mimořádně náročný obor z hlediska bezpečnosti i spotřeby energie, podobně jako automobilový průmysl,“ říká ke spolupráci zástupce značky Renault Gilles Le Borgne.

Renault do partnerství přináší několikaleté zkušenosti z oblasti elektromobilů a jejich vývoje. Airbus ve spolupráci vidí další krok do budoucnosti k čistším způsobům dopravy. Podle obou firem jsou navíc změny nevyhnutelné, pokud má automobilový i letecký průmysl splnit cíl a dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Nicméně první výsledky výzkumu a jejich využití očekávají už v následujícím desetiletí. „Dosažení nulových emisí uhlíku do roku 2050 je jedinečnou výzvou, která vyžaduje spolupráci napříč odvětvími,“ dodává technická ředitelka firmy Airbus Sabine Klauke.

Zdroj: Airbus, Renault