Německá společnost vyrábí mléko z buněčných kultur. Je první svého druhu Evropě

Nemecká společnost Senara je prvním evropským startupem pracujícím na kultivovaném mléce. Doufá ve spolupráci s chovateli a mléčným průmyslem v zájmu udržitelnějšího mlékárenství. Věří, že kultivované mléko by mohlo být do roku 2028 běžnou součástí nabídky v supermarketech.

Zdroj: Adonyi Gábor, Pexels

Výrobce se však vymyká konvenci buněčné kultivace. Odebírá buňky nikoliv od samotných krav nebo jiných zvířat produkujících mléko, ale z mléka samotného. Díky procesu výběru, který společnosti umožňuje vybrat nejvhodnější buňky, umožňuje minimální zásahy do zvířat a efektivnější výrobní cyklus.

„Jsme v čele významného posunu ve výrobě mléka. Využíváme technologii buněčné kultivace k řešení globálních problémů,“ říká spoluzakladatelka a generální ředitelka Dr. Svenja Dannewitzová. Senara je tak jediným evropským startupem svého druhu. Připojuje se tak k několika dalším po celém světě, včetně Opalia (Kanada) a UnReal Milk společnosti Brown Foods (USA/Indie).

Společnost využívá vysoce výkonný výrobní proces, který jí pomáhá výrazně snížit náklady. Vyvinula vlastní bioreaktor pro kultivaci a usnadnění růstu mléčných buněk. Senara již pracuje v pilotním měřítku se 100litrovým bioreaktorem, který produkuje mléko se stejným nutričním profilem jako konvenční odrůdy, ale mnohem šetrnějším způsobem ke klimatu. Do roku 2028 chce zřídit bioreaktor v průmyslovém měřítku.

Mléko v souladu s potřebami planety

Výsledný produkt neobsahuje GMO ani bakterie a kvasinky, které obvykle způsobují kažení mléka, a zároveň obsahuje všechny základní prvky mléka: laktózu, kasein, syrovátku a mikroživiny. Dannewitzová vysvětluje, že postup startupu umožňuje lidem jíst potraviny, které mají rádi, a zároveň je v souladu s potřebami planety.

Výrobce tak poskytuje národům technologii, která jim může pomoci splnit Globální metanový závazek, který zahrnuje snížení emisí metanu o 30 % do roku 2030.Jedna studie zjistila, že emise metanu 15 největších světových masných a mlékárenských společností odpovídají 80 % celkové metanové stopy EU, domovského trhu společnosti Senara. Snížení přítomnosti tohoto plynu v atmosféře, který se za poslední dvě století více než zdvojnásobil, je zásadním krokem v boji proti změně klimatu. OSN uvádí, že emise metanu způsobené lidskou činností lze v tomto desetiletí snížit o 45 %, což by zabránilo nárůstu teploty o téměř 0,3 °C, což je vzhledem k tomu, že jsme na cestě ke 3 °C, kritické číslo.

Jakmile Senara dosáhne velkého rozsahu, hodlá vyvinout řadu mléčných výrobků, včetně jogurtů a smetany. Jeho mléko lze použít také ve zmrzlině a čokoládě. Kromě toho může své inovace diverzifikovat tak, aby vyhovovaly různým výživovým potřebám a alergiím, například mléko bohaté na bílkovinu A2 nebo bezlaktózovou verzi. Nakonec chce vytvořit celou sadu mlék z různých živočišných buněk, včetně kozích, buvolích, ovčích, oslích a bizoních.

Zdroj: green queen