Muzeum vagin
Zdroj: Ali Wright, The Vagina Museum

Odhalte tajemství vagin. V Anglii se otevírá muzeum ženských genitálií

V Londýně se po šestiměsíční přestávce znovu otevře první muzeum vagin na světě. Expozice se věnují ženské anatomii a mýtům, které ji obklopují.

Muzeum vagin (The Vagina Museum) odstartovalo svou činnost už v roce 2017 sérií krátkodobých osvětových akcí a vernisáží.  Své první kamenné prostory pak otevřelo v listopadu 2019 v londýnské čtvrti Camden Market. Během dvou let tamní výstavy navštívilo více než 150 tisíc lidí, a to i přes restrikce způsobené pandemií. Vzhledem k tomuto úspěchu se muzeum rozhodlo najít větší prostory a své dveře proto 19. března otevře na nové adrese.

Nové sídlo ve čtvrti Bethnal Green nabízí třikrát větší prostor pro výstavy. Muzeum proto mohlo významně rozšířit svou dosavadní expozici s názvem Menstruace: Stručná historie, která bude k vidění po šest měsíců od otevření.

Cílem této výstavy je odstranit tabu a stigma, které se váže k menstruaci. Z historické perspektivy zkoumá její vliv na společnost od antického Řecka až po současnost. Věnuje se tomu, jak vnímání menstruace ovlivnila kultura, náboženství a nepochopení menstruačního cyklu. Ukazuje například, jaké produkty se během menstruace užívaly v minulosti, ale zaměřuje se i na problémy, které ženský cyklus obklopují dodnes.

Kromě dočasných výstav muzeum nabídne také stálou expozici o ženské anatomii, kterou připravilo na základě zpětné vazby od návštěvníků. Muzeum vagin rovněž v budoucnu nabídne prostor umělcům, aktivistům a komunitám, kteří zde budou moct umístit své instalace.

Zdroj: The Vagina Museum