Lékaři poprvé úspěšně transplantovali celé lidské oko

Chirurgové v New Yorku provedli vůbec první transplantaci celého oka u člověka. Přestože se pacientovi zrak na oko nevrátil, se jedná o  průlomový okamžik, jelikož doposud mohli lékaři transplantovat pouze rohovku.

Zdroj: Amanda Lynn, Pexels

Podle týmu chirurgů z NYU Langone Health se za šest měsíců od operace, která byla provedena při částečné transplantaci obličeje, projevily na transplantovaném oku důležité známky zdraví, včetně dobře fungujících cév a slibně vypadající sítnice. „Už samotný fakt, že jsme transplantovali oko, je obrovský krok vpřed, něco, o čem se po staletí uvažovalo, ale nikdy to nebylo provedeno,“ řekl doktor Eduardo Rodriguez, který tým vedl.

Původně měli lékaři v plánu zahrnout do transplantace obličeje pouze oční bulvu, a to z kosmetických důvodů, uvedl Rodriguez v rozhovoru pro Zoom. „Pokud by došlo k nějaké formě obnovení zraku, bylo by to skvělé. Cílem však bylo, abychom provedli technickou operaci a oční bulva přežila,“ dodal Rodriquez. 

Aby podpořili hojení spojení mezi zrakovým nervem dárce a příjemce, chirurgové odebrali dospělé kmenové buňky z kostní dřeně dárce a během transplantace je vstříkli do zrakového nervu v naději, že nahradí poškozené buňky a nerv ochrání.

Operace otevírá lékařům nové možnosti

V současné době transplantované oko nekomunikuje s mozkem prostřednictvím zrakového nervu. Podle Rodrigueze však transplantace životaschopné oční koule otevírá mnoho nových možností, i když v tomto případě nedojde k obnovení zraku. Další výzkumné týmy vyvíjejí způsoby, jak propojit nervové sítě v mozku s očima bez zraku. Možností je například zavedení elektrod, které by umožnily vidění. „Pokud se nám podaří spolupracovat s dalšími vědci, kteří pracují na jiných metodách obnovení zraku nebo obnovení obrazu do zrakové kůry, myslím, že jsme o krok blíž,“ řekl Rodriguez.

Příjemce oka je 46letý vojenský veterán z Arkansasu Aaron James. Přežil pracovní úraz elektrickým proudem o vysokém napětí, který mu zničil levou stranu obličeje, nos, ústa a levé oko. Věděl, že na transplantovaném oku se mu zrak nemusí vrátit. Svou operaci však považuje za příležitost pro lékaře naučit se něco nového a pak potenciálně pomoct někomu dalšímu.

Podle Rodrigueze by se veteránovi mohl zrak na transplantované oko ještě vrátit. „S výsledkem operace jsme spokojení. Myslím, že nikdo nemůže tvrdit, že bude vidět. Ale ze stejného důvodu nemohou tvrdit, že neuvidí,“ řekl Rodriguez.

Zdroj: Reuters, euronews.next