Větrný strom může vyrábět obnovitelnou energii v městském prostředí

Výzkumníci přicházejí s novými způsoby, jak dostat obnovitelnou energii do lidských domovů. Některé výzvy v této oblasti by mohli vyřešit mikro větrné turbíny inspirované přírodou. Jsou navržené tak, aby vypadaly jako stromy. 

Zdroj: Aeroleaf

Kovové „stromy“ mají větve zakončené mikro větrnými turbínami připomínajícími listy. Nedochází tak k žádnému vizuálnímu znečištění. „Protože je zdroj podobný přírode, lidé na první pohled nepoznají, že se jedná o obnovitelný systém,“ říká Luc Eric Krief, majitel francouzské společnosti New World Wind, která stojí za technologií „Aeroleaf“.

Stromy jsou kompaktní a jejich výška se pohybuje mezi pěti a deseti metry. Lze je proto snadno instalovat i v městském prostředí. Jakmile je turbína na místě, stačí k dokončení konstrukce jediný držák a tři šrouby. Jejich velikost také eliminuje některé další problémy, s nimiž se potýkají klasické turbíny, jako jsou kolize s ptáky. Navíc pracují v tichosti. 

Kolik energie dokáže vyrobit větrný strom?

Turbíny nejsou připojeny k obecné síti, ale dodávají energii přímo do stávajícího elektrického systému budov. Společnost se chystá v lednu uvést na trh nový design, díky němuž se produkce energie Aeroleaf ztrojnásobí. Jeden list bude schopen vyrobit až 1 000 kilowatthodin (kWh) za rok, čímž bude mít 36listý WindTree maximální roční produkci 36 000 kWh při rychlosti větru 12 metrů za sekundu (m/s).

I když je nepravděpodobné, že by větrné podmínky zůstaly stabilně vysoké po celý den, při pravidelných podmínkách 8 m/s by jeden WindTree mohl vyrobit téměř množství energie postačující na napájení čtyřčlenné domácnosti. To by mohlo snížit roční emise CO2 v domácnosti o více než 12 tun.

Pro srovnání, podle britské společnosti Project Solar může solární systém o výkonu 4 kW na průměrně velkém domě vyrobit kolem 3 000 kWh elektřiny ročně.

Mikroturbiny mohou pracovat nepřetržitě

„Solární panely mohou pracovat od 10 do 16 hodin… s naší technologií můžeme dodávat  energii sedm dní v týdnu, 24 hodin denně,“ říká Krief. „A pokud vytvoříme více energie, než můžeme během noci nebo dne spotřebovat, můžeme ji uložit do baterie.“ Ta má kapacitu 60 Ah – tedy asi 45 minut až jednu hodinu za běžných podmínek. Každý strom má čtyři baterie. Hybridní verze stromu nabízí ještě větší stabilitu. Se solárními plátky upevněnými pod turbínami využívá sílu větru i slunce.

Společnost New World Wind byla v letošním roce oceněna časopisem Energy Business Review jako jeden z deseti nejlepších poskytovatelů energeticky udržitelných řešení v Evropě. Dosud nainstalovali 130 zařízení po celém světě, od Evropy přes USA až po Jižní Koreu. K dnešnímu dni také instalovala tři větrné stromy v rezidenčních lokalitách v Birminghamu ve Velké Británii, Vermontu v USA a ve Švýcarsku.

Kolik stojí mikro větrný strom?

Mikrovětrné turbíny nabízejí větší energetický výkon než solární panely. Nová technologie je ale i dražší.

Jeden Aeroleaf stojí 795 eur. Cena větrného stromu s 36 listy je 51 990 eur. Hybridní solární WindBush s 12 listy stojí 24 500 eur. Systém solárních panelů o výkonu 4 kW stojí podle britské společnosti Project Solar obvykle 6 000 až 8 000 liber (6 900 až 9 200 Kč).

S tím, jak New World Wind roste a plánuje v příštím roce expandovat do Ameriky a využít zákon amerického prezidenta Joea Bidena o snížení inflace, by se větrné stromy mohly stát známějším jevem na ulicích a zahradách po celém světě.

ZdroJ: euronews.green