Podle nové studie může veganská strava zlepšit kardiovaskulární zdraví

Vědci ze Stanfordovy univerzity ve studii na jednovaječních dvojčatech zjistili, že veganská strava zlepšuje kardiovaskulární zdraví již po osmi týdnech.

Zdroj: Vegan Liftz, Pexels

Je známo, že konzumace menšího množství masa zlepšuje zdraví. Studiím o stravě však často brání faktory, jako jsou genetické rozdíly, výchova a volba životního stylu. Díky studiu jednovaječných dvojčat mohli vědci tyto problémové faktory omezit.

Studie, která probíhala od května do července 2022, se zúčastnilo 22 párů jednovaječných dvojčat. Autoři studie vybrali zdravé účastníky bez kardiovaskulárních onemocnění. V každém páru pak přiradili jednomu dvojčeti veganskou a jednomu neveganskou stravu. Po celou dobu trvání studie účastníkům asistoval registrovaný dietolog. Účastníci si vedli si záznamy o snědených potravinách.

Obě diety byly zdravé, bohaté na zeleninu, luštěniny, ovoce a celozrnné výrobky a neobsahovaly cukry a rafinované škroby. Veganská strava byla výhradně rostlinná. Neobsahovala maso ani živočišné produkty, jako jsou vejce nebo mléko. Všežravá strava obsahovala kuřecí maso, ryby, vejce, sýry, mléčné výrobky a další potraviny živočišného původu.

Veganská strava pomohla zdraví

Autoři zjistili největší zlepšení během prvních čtyř týdnů změny stravy. Účastníci s veganskou stravou měli výrazně nižší hladinu cholesterolu, inzulínu a tělesné hmotnosti než účastníci s všežravou stravou. Všechny tyto faktory jsou spojeny se zlepšením kardiovaskulárního zdraví. „Na základě těchto výsledků a s ohledem na dlouhověkost by většině z nás prospělo, kdybychom přešli na rostlinnou stravu,“ řekl Gardner.

Účastníci veganské diety (a do jisté míry i všežravci) udělali podle Gardnera tři nejdůležitější věci pro zlepšení kardiovaskulárního zdraví: omezili nasycené tuky, zvýšili množství vlákniny a zhubli.

Gardner zdůrazňuje, že ačkoli většina lidí se pravděpodobně nestane vegany, pošťouchnutí rostlinným směrem by mohlo zlepšit zdraví. „Veganská strava může přinést další výhody, jako je zvýšení počtu střevních bakterií a snížení úbytku telomer, což zpomaluje stárnutí organismu,“ řekl Gardner.

Samotný Gardner je posledních čtyřidset let převážně veganem. Podle něj je však důležité především zařadit do jídelníčku víc rostlinných potravin.

Zdroj: Science daily