Ultra Bike
Zdroj: Robo.Systems

Elektromotorka Ultra Bike jezdí po téměř jakémkoliv povrchu. I po vodě

Firma Robo.Systems uvádí na trh nevšední elektrický motocykl, který díky zajímavému designu zvládne velmi náročné terénní podmínky, dokonce i transport přes vodu.

Firma Robo.Systems zahájila crowdfundingovou kampaň na Indiegogo na podporu své první offroadové motorky, nazvané 2×2 Ultra Bike. Aktuálně se tomuto zajímavému stroji podařilo vybrat 73 % z cílové částky a do konce kampaně zbývají ještě tři týdny.

2x2 Ultra Bike od Robo.Systems
Elektromotorka 2×2 Ultra Bike. Zdroj: Robo.Systems

Motorka do náročného terénu

Ultra Bike umožní vyrazit na projížďku i v zimním období a bez větších problémů zdolávat zasněžené terény. Podobné schopnosti mají její pneumatiky i na písku, v blátě i na jiném nestabilním povrchu.

Když navíc do nábojů obou kol umístíte elektromotor s vysokým točivým momentem, který každému kolu dodá až 2 kW výkonu, získáte stroj, který má opravdu všechny předpoklady pro jízdu náročným terénem. Podle výrobce by neměl být problém projet s Ultra Bike až 1 metr vysokou sněhovou nadílkou.

Maximální rychlost 48 km/h sice na první pohled nepůsobí nijak oslnivě, ale to jen ze silniční perspektivy. V terénu, pro který je motorka určená, je to naopak rychlost až zbytečně vysoká.  V terénu byste s plně nabitými bateriemi měli být schopni ujet přibližně 60 kilometrů, což je opět celkem pěkné číslo.

Jezdci se navíc nemusí bát, že by s 55 kilogramovým strojem po vybití baterií uvízli někde uprostřed divočiny. Do rámu motocyklu výrobce umístil 800wattový invertor/generátor, který umí vyrábět střídavý nebo stejnosměrný proud, což umožňuje jak nabíjení baterií, tak možnost připojit libovolné elektrické nářadí. Nádrže, které generátoru dodají palivo, jsou důmyslně skryty v ráfcích kol. Do každého se vejde 20 litrů benzínu.

Jízda na vodě

Elektromotorka měří na délku 2 100 mm a při výšce sedla 750 mm má celkovou výšku 1 040 mm. Pro jízdu na vodě si k motocyklu můžete pořídit pár podlouhlých balónů, každý o objemu skoro 190 litrů, a rám pro jejich připevnění ke spodní části stroje. Pak s pomocí 12V kompresoru balóny nafouknete a z motorky se stane obojživelník schopný stabilně plavat na vodě a pohybovat se po ní pomalým tempem. Pohyb kol se přitom využívá jako pádlo.

Co na motorce nenajdete, je přílišné pohodlí. Kostra je tuhá, s předním a zadním nosičem, pevnou vidlicí vpředu a extrémně jednoduchým nastavením dvojitého tlumení na zadní vidlici.

Za motorku 2×2 Ultra Bike v kompletní výbavě, tedy včetně páru speciálních nafukovacích balónů, zákazníci na Indiegogo zaplatí 2 590 amerických dolarů (přibližně 60 tisíc korun). Kromě elektromotorky firma navíc vyrábí ještě jednu terénní specialitu: elektrické kolečkové křeslo Wheelchair 4×4, se kterým uživatelé mohou překonat téměř všechny nástrahy města i divoké přírody.

Promo video ke kampani Robo.Systems na Indiegogo.

Zdroj: Robo.Systems, Indiegogo, New Atlas