Pavučina se stala inspirací pro systém na získávání sladké vody

Vědci navrhují nové systémy pro získávání sladké vody. Vyvinuli membrány s velkým povrchem, které nepřetržitě zachycují vlhkost z okolního prostředí. Vodní páry ze vzduchu pak proměňují na kapalinu, podobně jako pavoučí síť.

Zdroj: Pixabay, Pexels

Tradičně se voda pro lidskou spotřebu získává z řek, jezer, podzemních vod či úpravou slané vody z oceánů. Jelikož ale svět v současnosti čelí vážnému problému s jejím nedostatkem, profesor Michael Tam z Univerzity ve Waterloo se svým týmem vyvíjí nové technologie, které by umožnili tuhle životně důležitou kapalinu získávat z alternativních zdrojů.

Inspiraci pro své nejnovější systémy nalezli v přírodě, konkrétně v říši hmyzu. „Pavouk se nemusí chodit napít k řece, protože jeho pavučina zachycuje vlhkost ze vzduchu. Je to inženýrský zázrak, “ konstatoval vedoucí výzkumu Dr.Tam. Podobně brouci z pouště Namib nemají snadný přístup k vodě, ale získávají ji ze vzduchu tím, že se naklánějí do větru a zachycují kapičky z mlhy pomocí svého strukturovaného pancíře. Díky tomu se vlhkost hromadí a kape jim do úst.

Jedna z technologií, kterou Tam navrhuje, se nazývá atmosférické sbírání vody. Aby napodobil jedinečnou povrchovou strukturu brouka, jeho skupina vyvíjí podobné struktury, které přitahují malé kapičky vody a zároveň rychle uvolňují větší kapičky.

Výzkumníci pracují s přírodními materiály s nulovým obsahem uhlíku, aby vyvinuli technologie, které budou udržitelné. Všechny jejich systémy na výrobu čerstvé vody jsou levné, energeticky účinné a šetrné k životnímu prostředí.

Zdroj: Science daily, University of Waterloo