Azure Printed Homes
Zdroj: Azure Printed Homes

Azure tiskne zahradní domky z recyklovaného plastu. Trvá to pár hodin

Americká firma Azure Printed Homes, která letos v únoru otevřela svou továrnu, se zaměřuje na rychlý a ekologický 3D tisk zahradních přístaveb na zakázku.

Zakladatelé firmy Azure Printed Homes, Ross Maguire a Gene Eidelman, kteří mají desítky let zkušeností ze stavebního průmyslu, se rozhodli přijít se způsobem, jak vyrábět domy rychleji, ekonomičtěji a s mnohem menším dopadem na životní prostředí, než umožňuje tradiční stavba domů. Azure se proto stala jednou z prvních společností, které pro 3D tisk domů používají jako primární stavební materiál (z více než 60 %) recyklovaný plast.

V únoru letošního roku firma v Kalifornii otevřela svou továrnu o rozloze přibližně 1400 metrů čtverečních, kam umístila svou na zakázku sestavenou 3D tiskárnu. Jejím prostřednictvím údajně zvládnou domy budovat o 70 % rychleji a s o 30 % nižšími náklady než při tradiční konstrukci.

Azure zatím netiskne klasické domy větších rozměrů, ty do nabídky zařadí až během roku 2024. V současné době přijímá předobjednávky na malá zahradní studia a větší doplňková bydlení (ADU). Ty se dají využít například jako kancelář, umělecký ateliér, domácí posilovna, dům pro hosty nebo prostá relaxační místnost oddělená od zbytku domu.

Přizpůsobení stavby

Zákazníci si mohou prostřednictvím konfigurátoru na webu Azure navrhnout a přizpůsobit svou stavbu na míru. Vyberou si preferované barvy, povrchové úpravy a zvolí si i zda chtějí v konstrukci zavést elektřinu nebo topení a další prvky. Společnost poté jednotku vytiskne za méně než 24 hodin, sestaví ji, doručí zákazníkovi a nainstaluje. Celkově by proces měl zabrat jen pár dní.

Kolik zákazník za stavbu zaplatí se odvíjí od individuálního designu. Cena zahradního studia o 11 metrech čtverečních začíná přibližně na 560 tisících korunách, větší jednotka s 33 metry čtverečními se cenově pohybuje od 1,8 milionu korun výše. První zakázky má firma doručovat od června letošního roku.

Zdroj: Azure Printed Homes