Americká společnost vyrábí pivo z odpadové vody

Pivovar Devil’s Canyon vytvořil s pomocí startupu zaměřeného na čisté technologie pivo, které se vyrábí z vody ze sprch, prádla a umyvadel v koupelně jednoho sanfranciského domu.

Zdroj: Epic Cleantec

Je recyklovaná voda bezpečná k pití?

Odpadní voda, která odtéká do kanalizace všude kromě záchodu, se nazývá šedá voda neboli „grey water“. Obsahuje různé nečistoty a chemikálie, ale nepřišla do styku s výkaly, takže jí lze zpracovat zpět na vodu pitnou. To nejen snižuje účty domácností, ale i přispívá k řešení globálního nedostatku vody a sucha způsobeného změnou klimatu.

„S myšlenkou na recyklovanou vodu je spojen fuj faktor. Myslím, že mnoho lidí si myslí, že je méně kvalitní než voda z vodovodu,“ říká Aaron Tartakovsky, generální ředitel společnosti Epic Cleantec, která staví a instaluje jednotky na zpracování odpadové vody.Ty prokazatelně snižují její spotřebu až o 95 %. Byl to právě on, kto oslovil pivovar s netradičním projektem .

„Když nás Aaron nejprve oslovil, byli jsme trochu na vážkách a říkali jsme si: ‚No, co si lidé pomyslí?‘,“ vysvětluje Chris Garrett, majitel pivovaru.“A čím víc jsme o tom přemýšleli, tím víc nám to dávalo smysl. Dnes musíme udělat změnu. Dochází nám voda a my musíme najít způsob, jak ji začlenit do každého dne a do věcí, jako je pivo.“ Na výrobu jednoho galonu piva je potřeba velké množství vody. V budoucnosti, kdy bude voda vzácná, by mohlo být vzácné i pivo.

V rámci projektu „Epic OneWater Brew“ nainstalovaly společnosti Epic Cleantec a pivovar Devil’s Canyon do suterénu 40patrového obytného domu v San Franciscu jednotku na úpravu vody.V této budově vlastně shromažďují asi 7 500 galonů šedé vody denně. Tu pak čistí a mění na pitnou upravenou vodu. 

Dle výrobcú pivo chutná jako pěkné, řízné pivo ve stylu Kölsch, přičemž zdroj vody chuťově nejde poznat. Myšlenkou projektu je zvýšit povědomí veřejnosti o „nevyužitém“ potenciálu vodních zdrojů, které se na první pohled mohou zdát neatraktivní. 

Zdroj: CNN, Euronews green