Zdroj: Chuttersnap, Unsplash

Za jak dlouho si vytisknete dům? Odpoví konfigurátor 3D tisku budov

Dánská firma COBOD, zabývající se výrobou 3D tiskáren pro stavebnictví, zveřejnila užitečný online nástroj, který vám spočítá časové a materiálové náklady na 3D tisk domu.

Zapojení automatizace do stavebního průmyslu má velký potenciál zvýšit produktivitu odvětví. 3D tisk budov proto přestává být experimentem a stává se běžným vybavením stavenišť – alespoň v Dánsku.

COBOD
Konstrukce vytvořená pomocí 3D tisku. Zdroj: COBOD

Výhody 3D tisku ve stavebnictví

Jako v mnoha jiných oborech, i ve stavebnictví je otázka nákladů jedním ze základních kritérií. Ukazuje se, že budovy vytištěné metodou 3D tisku by mohly být právě z hlediska nákladů výhodnější než konvenční stavební metody.

Mezi další benefity patří rychlost výstavby, menší personální nároky, minimalizace přepravních a dodacích lhůt a v neposlední řadě také čistší pracovní prostředí. Není proto divu, že nejvíce stavebních robotů ovládajících technologii tisku budov dnes najdeme v Dánsku, zemi, která je celosvětovým lídrem v oblasti robotiky.

Firma COBOD, která je jedním z největších světových dodavatelů 3D tiskáren pro stavebnictví, veřejnosti nabídla možnost spočítat si dobu potřebnou k vytištění konkrétní budovy, včetně vyčíslení množství materiálu, které bude potřeba. Konfigurátor pro robotické 3D tiskárny budov ukazuje, jak bude budova vznikat vrstvu po vrstvě.

Ilustrační video, které společnost zveřejnila, ukazuje, jak během pouhých 26 hodin vznikne dům s obytnou plochou 170 metrů čtverečních:

Beton pro 3D tisk

Stavební firmy i dodavatelé stavebního materiálu technické novinky v této oblasti samozřejmě velmi pečlivě sledují a také se aktivně zapojují.

Například CEMEX, jedna z největších betonářských firem na světě, která působí i v Česku, vyvinula betonovou směs navrženou speciálně pro stavbu budov tištěných 3D tiskem. Každý, kdo si od smluvní firmy objedná robotickou 3D tiskárnu, tak dostane v jednom „balíčku“ tiskárnu, míchačky na beton a sady přísad, které umožní vyrobit beton pro 3D tisk na bázi cementu, písku a štěrku dostupného z lokálních surovin.

Zmíněný konfigurátor 3D tisku firmy COBOD najdete na adrese www.cobod.com/configurator.

Zdroj: COBOD