Vědci vyvinuli metodu 3D tisku, která  by mohla pomoct léčit poranění mozku

Pomocí 3D tisku lidských kmenových buněk vytvořili vědci umělou tkáň představující zjednodušenou mozkovou kůru. Po implantaci do myšího mozku se tyto struktury integrovaly do tkáně hostitele. Průlomová technika výzkumníkú z Oxfordské univerzity by jednoho dne mohla umožnit opravy na míru lidem poraněním mozku.

Zdroj: Anna Shvets, Pexels

Poranění mozku, včetně těch, která jsou způsobena úrazy, mrtvicemi a operacemi mozkových nádorů, mají obvykle za následek značné poškození mozkové kůry. To vede k potížím s poznáváním, pohybem a komunikací. Každý rok utrpí traumatické poškození mozku přibližně 70 milionů lidí na celém světě. 5 milionů z těchto případů je závažných nebo smrtelných. V současné době neexistuje účinná léčba, což vede k vážným dopadům na kvalitu života.

Slibnou cestou by v budoucnu mohly být tkáňové regenerační terapie, zejména ty, při nichž jsou pacientům podávány implantáty získané z jejich vlastních kmenových buněk. Doposud však neexistovala metoda, která by zajistila, že implantované kmenové buňky budou napodobovat architekturu mozku.

Vedoucí autor výzkumu Dr. Yongcheng Jin uvedl: „Náš pokrok představuje významný krok směrem k výrobě materiálů s plnou strukturou a funkcí přirozených mozkových tkání. Práce poskytne jedinečnou příležitost prozkoumat fungování lidské mozkové kůry. V dlouhodobém horizontu nabídne naději jedincům, kteří utrpěli poranění mozku.“

Výzkumníci nyní hodlají dále zdokonalit techniku tisku, aby mohli vytvářet komplexní vícevrstvé tkáně mozkové kůry, které by realističtěji napodobovaly architekturu lidského mozku. Kromě jejich potenciálu pro opravu poranění by tyto uměle vytvořené tkáně mohly být využity při hodnocení léků, studium vývoje mozku a ke zlepšení našeho chápání základů poznávání.

Zdroj: Science daily