V Guatemale vyrostl dům odolní vuči zemětřesení vyroben pomocí 3D tiskárny

Tým v Guatemale použil technologii 3D tisku k vytvoření domu odolného proti zemětřesení o síle 9,0 stupně Richterovy škály. Stavba přitom trvala pouhých 26 hodin.

Zdroj: COBOD International

Na stavbě domu o rozloze 49 metrů čtverečních spolupracovala společnost COBOD International – dodavatel 3D tiskáren – s dánskou architektonickou společností 3DCP Group, která se postarala o tisk s cementářskou společností Progreso.

Stěny v organickém tvaru vyrobené pomocí tiskárny skombinovali s tradičnějšími technikami z regionu, jako je střecha z palmových listů.  Dům z třímetrových stěn vyrobili za 26 tiskových hodin během sedmi dnů.

Vzhledem k tomu, že 3D tisk umožňuje větší tvůrčí svobodu, rozhodli se architekti svým návrhem vzdát hold Guatemale. Architektura je založena na organických tvarech. „Když se podíváte na plán interiéru, stěny jsou umístěny tak, aby připomínaly tlapu jaguára, který se v oblasti vyskytuje,“ řekl Mikkel Brich, generální ředitel skupiny 3DCP, pro Euronews Next. Střecha domu z palmových listů připomíná „palapy“ – obydlí s doškovými střechami -, které se vyskytují po celé Střední Americe: jsou levné, poskytují tepelný komfort. Díky tomu, že jsou vyrobeny z pružného a lehkého materiálu, jsou vhodné pro seizmické oblasti.

V posledních letech se objevilo velké nadšení pro 3D tisk budov, protože tato technologie se poprvé objevila v roce 2000. Společnost COBOD také navrhla první evropskou budovu vytištěnou na 3D tiskárně, která se nachází v dánské Kodani. Je to také společnost, která stojí za 3D tištěnou školou postavenou na Ukrajině uprostřed zkázy probíhající války.

3D tisk pomohl snižovat emise i náročnost lidské prece

Rostoucí zájem o tuto technologii je částečně způsoben skutečností, že stavební sektor je významný producent emisí skleníkových plynů. Výzkumníci odhadují, že stavebnictví se podílí 40 % na světové spotřebě materiálových zdrojů a 38 % na emisích skleníkových plynů.Konkrétně beton je zodpovědný za 8 % světových emisí oxidu uhličitého kvůli energeticky náročnému procesu, který je nutný k jeho výrobě. 3D tisk by mohl snížit ekologickou stopu na polovinu, a to především díky menšímu množství odpadu. 

Kromě toho se předpokládá, že technologie 3D tisku je také méně náročná pro pracovníky.“Eliminujeme většinu těžkých a opakujících se úkonů,“ řekl Brich a dodal, že tato technika také snižuje zdroje chyb a zvyšuje rychlost výroby.

Zdroj: euronews.next, Yahoo news