Nemecký Lidl bude prodávat maso za stejné ceny jako jeho rostlinné alternativy

Německý Lidl oznámil, že téměř všechny rostlinné potraviny jeho vlastní značky budou mít stejné ceny jako jejich masné protějšky. Tyto výrobky v prodejnách umístní v blízkosti masa, což zákazníkům usnadní jejich výběr.

Zdroj:Lidl

Značka Vemondo nabízí řadu veganských výrobků, včetně mletého masa, mléka, jogurtů a zmrzliny. Vznikla v roce 2020 v reakci na rostoucí poptávku po potravinách rostlinného původu. Nyní ji lze najít v prodejnách Lidl v řadě zemí světa. 

„Úpravou cen našich výrobků chceme zákazníky více vyzvat k vyzkoušení rostlinných alternativ – aniž by cena byla rozhodujícím kritériem,“ uvedl Christoph Graf, vedoucí oddělení merchandisingu společnosti Lidl Německo. 

Druhá planeta neexistuje

Není to poprvé, co Lidl podnikl konkrétní kroky k podpoře rostlinné stravy. V únoru 2023 tento řetězec oznámil, že ve svých německých prodejnách omezí prodej masa. Toto rozhodnutí bylo v souladu s jeho plánem výrazně rozšířit bezmasý sortiment. V tehdejším prohlášení Graf uvedl, že „potřebujeme uvědomělejší stravu po celém světě, abychom se uživili v rámci možností naší planety. Dále dodal, že „neexistuje žádná alternativa“ k omezení masa v Lidlu, protože „neexistuje žádná druhá planeta“.

Živočišná výroba je odvětví, které nesmírně ničí životní prostředí. Je zodpovědné za nejméně 14,5 % globálních emisí skleníkových plynů a je také příčinou odlesňování, ztráty biologické rozmanitosti a znečištění. Odborníci z orgánů, jako je OSN a Oxfordská univerzita, prohlásili, že musíme výrazně snížit spotřebu masa, abychom pomohli bojovat proti těmto problémům. 

Přechod společnosti Lidl v Německu na rostlinnou stravu přichází v souvislosti s rychle rostoucí oblibou bezmasého stravování v zemi. Podle vládních údajů klesla spotřeba masa v roce 2022 na 52 kg na osobu, což je nejnižší hodnota od počátku výpočtů v roce 1989. O pět let dříve to bylo 61 kg.Předpokládá se, že přibližně 10 % Němců se stravuje vegetariánsky. Více než polovina (přibližně 55 procent) obyvatel se také označuje za „flexitariány“, což znamená, že většinu času maso omezují.

Zdroj: Plant Based News