Nuro
Zdroj: Nuro

Autonomní vůz na doručování od Nuro ochrání chodce vnějším airbagem

Americká robotická společnost Nuro představila třetí generaci svého autonomního dovážkového vozidla. Prioritou nového modelu je především bezpečnost, kterou řeší mimo jiné kuriózním externím airbagem.

Plně elektrické autonomní vozidlo značky Nuro má v budoucnu sloužit k doručování nákupů nebo objednávek jídla z lokálních podniků. Společnost působí na poli autonomních vozidel už delší dobu, ale její produkty dosud nezískávaly tolik pozornosti jako větší konkurenční značky. Uvidíme, zda nový model trh upoutá.

Hlavní předností tohoto dovážkového auta je bezpečnost. Vůz je na šířku o 20 % menší než průměrné osobní auto, čímž dává cyklistům a chodcům víc prostoru na manévrování okolo něj. Výbava obsahuje sadu sofistikovaných senzorů, které dohromady poskytují hloubkový, 360stupňový záběr okolí. A pro případ, že by přece jenom k došlo ke srážce, je auto vybavené externím airbagem. Po aktivaci připomíná nafouknutou matraci připevněnou na přední část vozidla.

Vozidlo je určené výhradně na doručování. Obsahuje proto několik velkých přihrádek, do kterých se vejde zhruba 24 tašek s nákupy o kombinované váze 227 kg. Do přihrádek se také dají vložit speciální jednotky na ohřev nebo chlazení, což usnadní dovážku teplého či studeného jídla a pití. Třetí generace vozidla bude mít dvakrát větší nákladový prostor než minulý model.

Nuro si také zakládá na ekologičnosti. Společnost tvrdí, že svou flotilu bude pohánět obnovitelnou elektrickou energií pocházející z větrných elektráren v Texasu.

Vůz je aktuálně v před-produkční fázi. Zatím není známo, kdy přesně vstoupí na trh.

Zdroj: Nuro