Nemo's Garden
Zdroj: Nemo's Garden

Italský startup pěstuje potraviny v podmořském skleníku

Italská firma Nemo’s Garden představila světu nový typ zemědělství. K pěstování potravin využívá skleníky pod hladinou moře.

Nedaleko od pobřeží italské vesnice Noli, v regionu Ligurie, se na dně moře nachází šest průhledných kupolí, které připomínají medúzu. Uvnitř uchovávají poklad: přes 100 různých druhů ovoce a zeleniny.

Vše začalo v roce 2013, kdy se italský potápěč a zahradník Sergio Gamberini rozhodl vyzkoušet pěstování bazalky v plastovém balónku pod vodou. Experiment byl úspěšný a Gamberini se kvůli tomu rozhodl ponořit hlouběji do světa podvodního zemědělství a založit startup Nemo’s Garden.

Podmořská zahrada

Dva metry široké plastové kupole naplněné vzduchem Gamberini ukotvil k mořskému dnu pomocí řetězů a šroubů tak, aby plavaly 4,5 až 11 metrů pod hladinou moře. Sluneční světlo ohřívá vzduch uvnitř kupolí a díky tomu se slaná voda odpařuje, mění na sladkou a následně kape na rostliny. V kupolích se nachází kamery a senzory, které umožňují vzdálenému výzkumnému týmu monitorovat úroveň oxidu uhličitého, teplotu a vlhkost. Součástí konstrukce je i kontrolní věž se solárními panely. Ty pohání ventilátory zajišťující proudění vzduchu uvnitř kopulí.

Podvodní zahrada sama o sobě nepotřebuje jakékoliv pesticidy, protože se škůdci k rostlinám nedostanou. Nemo’s Garden také na svých webových stránkách uvádí, že díky vyššímu tlaku pod vodou rostliny rostou rychleji. K podepření tvrzení ale budou zapotřebí ještě další výzkumy.

Firma navázala partnerství se společností Siemens a využívá její technologii „digitálního dvojčete“ k přesné simulaci a zkoumání každého aspektu podvodní zahrady. V budoucnu plánuje vybudovat další kupole na jiných místech. Kromě Itálie se zatím další nachází v Belgii a na Floridě.

Zdroj: Nemo’s Garden, Modern Farmer, Interesting Engineering, Freethink