Zdroj: Phobys

Aplikace využívá rozšířenou realitu k boji s arachnofobií

Nová aplikace pro chytré telefony vyvinutá vědci z Univerzity v Basileji využívá rozšířenou realitu k překonání strachu z pavouků. Studie zjistila, že aplikace dokáže u člověka snížit strach již po dvoutýdenním používání.

Strachem z pavouků trpí až pět procent všech lidí. Fobie z osminohých tvorů má mít u některých lidí evoluční základ, u jiných se jedná o strach získaný v průběhu života. Nejúčinnější léčbu momentálně nabízí tzv. expoziční terapie, při níž jsou pacienti bezpečně vystavováni zdroji jejich fobie. Ne vždy se ale jedná o snadný proces – ne každý terapeut má kupříkladu k dispozici pár obřích tarantulí, které může volně pustit do divočiny.

Zdroj: Phobys

Řešení nabízí rozšířená realita

Řešení tohoto problému přináší technologický pokrok. Vědci z basilejské univerzity využili principy rozšířené reality a vytvořili aplikaci Phobys, která promítá obrazy pohybujících se pavouků do okolního prostředí člověka. Její účinnost ověřili na klinické studii, které se zúčastnilo 66 subjektů s klinickou a subklinickou arachnofobií.

Dvě třetiny účastníků měly za úkol dokončit šest půlhodinových relací v aplikaci během dvou týdnů. Zbylá třetina fungovala jako kontrolní, a to bez přímého zásahu výzkumníků.

Na začátku a na konci šestitýdenní studie dokončili všichni účastníci řadu testů, které měly změřit míru jejich strachu. Jedním z nich byl tzv. Behavioral Approach Test (BAT), který zahrnoval přímé vystavení účastníků skutečnému pavoukovi v průhledném plastovém boxu. Cílem bylo zjistit, jak daleko byli účastníci schopni se k boxu přiblížit a interagovat s pavoukem.

Efekt nastal již po dvou týdnech

„S potěšením oznamujeme, že opakované používání gamifikované AR aplikace vedlo u účastníků naší studie ke snížení fobického strachu z pavouků,“ píší vědci v nové studii. „Používání aplikace vedlo zejména ke snížení strachu, pocitů znechucení a vyhýbání se pavoukům. V reálné situaci měl tento účinek střední velikost, u dotazníkového šetření se tento efekt ještě zvýšil.“

Přestože autoři studie deklarují, že nedochází ke střetu zájmů, tak je důležité poznamenat, že aplikace pro chytré telefony byla přetvořena v komerční produkt. Aplikaci můžete sice vyzkoušet zdarma, ale za další funkce si již příplatíte.

Nový výzkum si můžete přečíst v časopise Journal of Anxiety Disorders.

Zdroj: Phobys